zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Dom

Zalety z wykorzystania prętów kompozytowych

Kompozytowe pręty to materiał konstrukcyjny, który w ostatnich latach powoli zyskuje na popularności dzięki zastosowaniu w projektach infrastrukturalnych, takich jak na przykład budowa mostów. Beton sam w sobie jest materiałem kompozytowym i jest stosowany w budownictwie infrastrukturalnym od dziesięcioleci, z tego powodu, że charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na ściskanie, dobrą trwałością oraz niskimi kosztami produkcji i stosowania.

Z jakiego powodu kompozytowe pręty są wykorzystywane?

Niemniej jednak beton ma również wrodzoną kruchość i niską wytrzymałość na rozciąganie, co powoduje, że wymaga dodatkowego wzmocnienia, a stalowe pręty zbrojeniowe, czyli zbrojenie, są powszechnie dodawane do konstrukcji betonowych, aby zapewnić dodatkowe wsparcie. Kompozytowe pręty zbrojeniowe mają szereg zalet w porównaniu ze stalowymi prętami zbrojeniowymi, które mogą korzystnie wpłynąć na trwałość i koszty budowy infrastruktury.

Kompozytowe pręty zbrojeniowe zapewniają więcej korzyści w projektach infrastrukturalnych

Stalowe pręty zbrojeniowe po raz pierwszy zastosowano jako zbrojenie konstrukcji betonowych w XIX wieku i od tamtej pory są one podstawową metodą wzmacniania betonu. Stalowe pręty zbrojeniowe mają pewne wady, takie jak podatność na korozję i pęcznienie, co prowadzi do pękania lub wykruszania się betonu. Kompozytowe pręty zbrojeniowe nie mają tych wad, dzięki czemu tak wiele przedsiębiorstw budowlanych po nie sięga. W rzeczywistości pręty z kompozytu posiadają wielu istotnych zalet, których nie mogą zapewnić stalowe pręty zbrojeniowe. Zaliczamy do nich:

  • Od półtorej do dwu razy wyższej wytrzymałości na rozciąganie niż w przypadku prętów stalowych.
  • Niższe koszty materiałowe, ponieważ kompozyty mogą być precyzyjnie formowane, a ilość odpadów jest niewielka, w związku z czym całkowite koszty materiałowe są znacznie niższe niż w przypadku produktów metalowych.
  • Aż dwadzieścia pięć procent mniejszy ciężar niż w przypadku prętów wykonanych ze stali.
  • Fakt, że istnieje możliwość wykonania kształtowników zamkniętych, przez które można poprowadzić przewody elektryczne i komunikacyjne.
  • Elastyczność projektowania, ponieważ kompozyty dają projektantom niemal nieograniczoną dowolność w projektowaniu kształtów i form. Można je formować w najbardziej skomplikowane elementy i wykonywać w szerokim zakresie gęstości i receptur chemicznych, aby uzyskać precyzyjne właściwości użytkowe.

Wszystkie te i inne zalety kompozytowych prętów zbrojeniowych sprawiają, że produkt ten doskonale nadaje się do budowy infrastruktury.