zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

budowa piwnicy
Wnętrza

Budowa piwnicy – korzyści czy zbędny wydatek?

Inwestycje budowlane nie należą do tanich, ale posiadanie własnego domu wraz z kawałkiem podwórka i zieleni jest wystarczającym powodem do tego, aby podjąć się takiej inwestycji. Coraz częściej jednak zdarza się, że szukając możliwości obniżenia kosztów budowy nowego domu, projektuje się domy jednorodzinne bez piwnicy – tak jest taniej, a inwestor nie czuje potrzeby posiadania piwnicy. Czy to dobry pomysł? Czy budowa piwnicy to tak skomplikowana sprawa?

Budowa piwnicy

Budowa piwnicy – jaki jest jej cel?

Kiedyś piwnica istniała praktycznie pod każdym domem jednorodzinnym. Jej budowa była jak najbardziej zasadna, ponieważ budynki wznoszono znacznie wyżej niż poziom gruntu i tym samym starano się jakoś wykorzystać tę dodatkową przestrzeń, więc projektowano ją jako piwnicę. Pełniła się przede wszystkim rolę izolującą budynek. Ale ta dodatkowa przestrzeń użytkowa w każdym domu była również samym mieszkańcom bardzo na rękę – przede wszystkim można było w niej zaplanować dodatkowe pomieszczenia, w których na przykład przechowywano opał, czy urządzano w nich kotłownię, spiżarnią, a nawet pralnię. Pomysłów na urządzenie piwnicy zdecydowanie nie brakowało, więc i dzisiaj jeszcze powstają podpiwniczone budynki.

Dom z piwnicą czy bez?

Obecnie rezygnuje się najczęściej z piwnicy z powodów finansowych – budowa piwnicy to dodatkowe i niemałe koszty, a izolację od gruntu wykonuje się z pomocą ogólnie dostępnych materiałów, które również dobrze zapobiegają przenikaniu wody opadowej. Wielu osobom wydaje się więc ona po prostu zbędna i nie widzą sensu, aby podnosić tym samym koszty inwestycji. Nie przemawia również fakt dodatkowych pomieszczeń, które można z powodzeniem wykorzystać w różnych celach – kotłownię można przecież równie dobrze umieścić na parterze, podobnie jak spiżarnię, pralnię i suszarnię. Aby jednak wszystkie te pomieszczenia znalazły miejsce w domu, to musi on tym samym mieć większą powierzchnię użytkową, w innym przypadku może zrobić się dość ciasno. Ale decyzja zawsze należy do inwestora.

Budowa piwnicy - zdecydowane korzyści czy zbędny wydatek?

Kiedy warto rozważyć budowę piwnicy?

Oczywiście budowa piwnicy nie zawsze jest konieczna, ale są przypadki, kiedy zdecydowanie bardziej warto w nią zainwestować. Na pewno warto o niej pomyśleć, gdy nie dysponujemy szeroką działką i nie mamy możliwości zwiększenia powierzchni użytkowej domu – wtedy piwnica będzie idealnym rozwiązaniem, dzięki któremu zyskamy dodatkowe pomieszczenia na dowolny użytek. Może więc właśnie piwnica i taras z małym ogrodem, zamiast większego domu i ciasnego podwórka? Za piwnicą przemawia też, m.in. pochyłe ukształtowanie terenu.

tearebels.pl