zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

pokój nastolatków
Dom Wnętrza

Pokój nastolatków – o czym pamiętać podczas urządzania?

Pokój nastolatków to wbrew pozorom bardzo wymagające pomieszczenie jeśli chodzi o aranżację. Tworząc przestrzeń dla naszego dziecka chcemy, żeby miało miejsce do nauki, rozwijania pasji, spotkań z przyjaciółmi oraz odpoczynku. Oprócz funkcjonalności, zależy nam oczywiście na estetyce. Jak zatem urządzić pokój młodzieżowy, aby spełniał wszystkie założenia?

pokój nastolatków

Pokój młodzieżowy – strefa odpoczynku

Strefa odpoczynku w pokoju nastolatków jest bardzo ważna. Nie służy ona wyłącznie do regeneracji i ładowania baterii. Młode osoby często korzystają z niej w ciągu dnia np. ucząc się. Aranżacja tej części pomieszczenia zależy od Twoich upodobań oraz ilości wolnego miejsca.

Jeżeli pokój nastolatków jest mały, warto nadać kilka funkcji strefie odpoczynku. Może być ona idealnym miejscem do spotkań z przyjaciółmi. 

Jak to zrobić? 

Wystarczy umieścić łóżko przy ścianie i na jego wysokości zamocować miękkie obicie i/lub ułożyć małe poduszki. Dzięki temu w trakcie dnia będzie ono spełniało funkcję kanapy. Aby zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania – wykorzystaj łóżko z wbudowanymi szufladami. Postaw na mobilny stolik. Wieczorami możesz go ustawić pod ścianą jako szafkę nocną. Natomiast w trakcie dnia będzie on pełnił funkcję ławy. 

Nie zapominajmy, że pokoje dla młodzieży służą też do nauki. Z racji tego przy łóżku powinniśmy umieścić odpowiednie oświetlenie np. lampę stojącą

W momencie, kiedy pokoje dla młodzieży są duże, mamy więcej możliwości. Za pomocą łóżka, możemy przykładowo oddzielić strefę do nauki od miejsca przeznaczonego do spotkań z przyjaciółmi. 

Pokój nastolatków – strefa nauki

Kluczowym elementem w pokoju nastolatka jest duże biurko. Służy ono głównie do nauki, ale w tym miejscu wiele młodych osób może rozszerzać i pielęgnować swoje pasje. W jego obrębie powinno być sporo szafek na przybory szkolne oraz książki. Nie zapominajmy o wygodnym krześle! Poza wieloma godzinami nauki, młodzież spędza dużo czasu przed ekranami komputerów. Zadbajmy zatem o ich zdrową postawę.

Pamiętajmy również o dobrym oświetleniu. Najlepiej, aby biurko znajdowało się tuż obok okna. 

pokój nastolatków

Pokój nastolatków – jak zagospodarować przestrzeń dla dwójki dzieci?

Pokoje dla młodzieży są szczególnie problematyczne w aranżacji, kiedy musimy zadbać o przestrzeń dla dwóch osób. 

Takie pomieszczenia najlepiej wyraźnie podzielić, aby nastolatkowie mieli choć trochę prywatności. 

Najpopularniejszym sposobem jest umieszczenie na środku dużego biurka z dwoma stanowiskami. Mebel ten ma za zadanie dzielić pokój młodzieżowy na dwa. Można to zrobić ustawiając krzesła naprzeciwko lub obok siebie. Dzięki temu każdy nastolatek ma swój kąt. 

Kolejnym rozwiązaniem jest podział pomieszczenia za pomocą szafki nocnej. Po jej obu stronach umieszczamy łóżka. Rozkład ten można podkreślić używając innej kolorystyki np. pościeli lub małych dywaników.

Jeżeli pokój młodzieżowy nie ma skosów, na środku można umieścić dużą szafę. Rozwiązanie to zapewni duży komfort nastolatkom. Dzięki temu każda z osób może urządzić swoją część, jak tylko chce. Nie trzeba się obawiać, czy będą one do siebie pasować.

Pokój nastolatków – jak uniknąć częstych remontów?

Jak doskonale wiemy, pokoje dla młodzieży w krótkim czasie przechodzą wiele modyfikacji. Dzieje się tak za sprawą dorastania  nastolatków i zmiany ich upodobań oraz zainteresowań. 

Aby uniknąć częstych remontów, warto stworzyć dla dziecka odpowiednią bazę. Dobierając meble i dodatki, starajmy się stawiać na neutralne barwy

Wyraziste kolory zostawmy dla dodatków. Są one najłatwiejsze i najtańsze w wymianie. Dzięki temu, dziecko będzie miało odpowiednią podstawę do urządzenia pomieszczenia zgodnie z jego gustem.