zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Wnętrza

W jaki sposób urządzić kuchnię

Kuchnia to miejsce, gdzie toczy się życie rodzinne. Spędzamy w niej też bardzo dużo czasu – w niej spożywamy posiłki, jemy, pijemy kawę. Dlatego kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i przyjazna w użytkowaniu. Zatem jakimi zasadami się kierować przy jej urządzaniu?

Zasady ergonomii w kuchni

Ergonomia skupia się na poprawieniu warunków pracy człowieka. Jak najbardziej zasady ergonomii możemy przenieść do urządzania kuchni. Funkcjonalna kuchnia powinna być wydzielona na strefy, które najlepiej ulokować obok siebie. Lodówka i zamrażarka, czyli tzw. strefa zapasów, powinny się znajdować blisko wejścia. Ułatwi to rozpakowywanie zakupów, dzięki czemu nie trzeba będzie chodzić po całym pomieszczeniu. Druga strefa to przechowywanie. W tej strefie powinny się znaleźć szafki na urządzenia kuchenne, talerze, garnki, sztućce. Natomiast zamiast dolnych półek bardziej użytkowe będą wysuwane szuflady. Strefa zmywania jest równie ważna jak te dwie powyższe. Zmywarka, zlewozmywak i kosze na śmieci najlepiej jeżeli znajdowały się w bliskiej odległości od siebie. Przy zlewozmywaku warto zamontować półkę na przybory do mycia: mydło, gąbki, płyn do naczyń. Oczywiście w nowoczesnej kuchni dobrze jest posiadać zmywarkę. Zaoszczędzimy wtedy czas na zmywaniu naczyń, a dodatkowo dzięki wysokiej temperaturze mycia naczynia będą lepiej umyte. Pozostaje jeszcze wydzielenie strefy gotowania o przygotowywania posiłków. Możemy się zdecydować albo na blat kuchenny lub wyspę. W strefie gotowania powinna się znajdować kuchenka, mikrofalówka i piekarnik. Oczywiście warto także posiadać w kuchni okap, jeżeli chcemy uniknąć brzydkich i intensywnych zapachów. Jeżeli w taki sposób rozplanujemy kuchnię to na pewno będzie się nam z niej przyjemnie korzystać.

Wybór mebli do kuchni

Urządzanie kuchni wiąże się także z wyborem do niej mebli. W pierwszej kolejności należy zastanowić się z jakiego materiału chcemy posiadać meble. Powinny być wytrzymałe, ale i pasować wizualnie do całego mieszkania. W tradycyjnych kuchnia można wybrać meble drewniane. Drewno też łatwo odnowić, poprzez naniesienie nowej farby. Najczęściej meble wykonuje się z brzozy, sosny, dębu, buku, jesionu. Oczywiście wybór gatunku drewna ma później przełożenie na ich trwałość i kolor. Dużą odpornością na temperatury, parę i wilgoć cechują się materiały drewnopochodne – wiórowe i MDF. Są tez dużo tańsze niż drewno. Alternatywnymi materiały mogą być stal i szkło. Stal nierdzewna wygląda bardzo elegancku i również jest odporna na wilgoć. Po ustaleniu z jakiego materiału będą wykonane meble do kuchni, pozostaje wybrać ich kolor. Jasne meble nie przytłaczają wnętrza i dodatkowo je optycznie powiększają. Także jeżeli posiadamy małą kuchnię to jasne meble mogą być dobrym wyborem. Ciemne fronty kuchenne sprawią, że kuchnia będzie wyglądać modnie i nowocześnie. Zarówno na białych i czarnych, szczególnie tych wykonanych na wysoki połysk, meblach widać wszelkie zabrudzenia i odciski palców. Także o każde meble trzeba odpowiednio dbać, by nam długo służyły.