zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Wnętrza

Samodzielnie zaprojektuj swój pokój

Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem, prywatną sferą, azylem gdzie spędzasz wiele czasu i odpoczywasz. Wnętrze Twojego pokoju powinno być przytulne, komfortowe i inspirujące.

Przeglądając trendy aranżacji wnętrz i słuchając rad otoczenia, łatwo możesz się pogubić i stracić głowę wdrażając pomysły, które okażą się niedostosowane do Twoich indywidualnych potrzeb. Najlepiej zaprojektuj swój pokój z głową i dystansem, bez ulegania presji mody czy otoczenia.

Warto zacząć od ustalenia budżetu z pewną nadwyżką, którą będzie można przekroczyć, gdy pojawią się pewne nieprzewidziane okoliczności. Dobrym rozwiązaniem w projektowaniu wnętrz jest rozwieszenie w strategicznym miejscu tablicy lub kilku karteczek z pomysłami, inspiracjami i osobistymi marzeniami aranżacyjnymi.

Podłoga

Najlepiej wybrać przyjemny dla stóp materiał, żeby się rano nie musieć wzdrygać chodząc po lodowatych płytkach. Podłoga wyłożona miękkim futrzastym dywanem zapewni wnętrzu przytulny i ciepły wygląd. Wyjątkiem są małe pomieszczenia, w których lepiej unikać dużych dywanów i wykładzin, żeby nie przytłoczyły wnętrza – możesz jednak zdecydować się na mały dywanik pod łóżkiem.
W dużych pokojach można poszaleć z kolorami do woli, natomiast w małych są zalecane jasne i stonowane kolory, które optycznie powiększają obszar.

Cztery kąty

Ściany dużych pomieszczeń mogą z powodzeniem gościć wiele dodatków, ozdób i obrazów. Natomiast w przypadku pokoju o małym metrażu trzeba się ograniczyć do absolutnego minimum. Jeśli chcesz mieć obraz, to najlepiej zdecydować się na malarstwo iluzjonistyczne, które optycznie powiększy pokój.

Kolory

Wybór kolorów do pokoju jest bardzo ważną rzeczą, która może wpływać na jakość spędzonego w nim czasu. Kolor ma również istotny wpływ na emocje, jakie będą w Twoim życiu przeważały, gdyż barwy mają bardzo silny wpływ na ludzką psychikę i emocje – dlatego trzeba bardzo ostrożnie wybierać paletę kolorów. Przede wszystkim trzeba uważać z czerwonym, który w małej ilości popycha do działania, dodaje odwagi i sprzyja twórczości, jednak w nadmiarze wywołuje złość i agresję.

Meble

Ich wybór jest kwestią bardzo indywidualną, muszą ci się przede wszystkim podobać i być dostosowane do wielkości pokoju. W dużych pomieszczeniach należy uważać, by nie wpaść w pułapkę przesady i nie wnieść sofy tak wielkiej, że zabiera pół pokoju, robiąc z niego mały schowek.

Meble w małym pomieszczeniu powinny być ograniczone do minimum, należy unikać dużych i wysokich mebli, by nie przytłoczyć reszty aranżacji. Warto zadbać, by w takim pokoju było dużo przestrzeni na podłodze i zdecydować się bardziej na półki wiszące i meble modułowe.

Jest nieskończenie dużo sposobów na aranżacje ścian – tapety w każdym możliwym odcieniu i wzorze, gładkie i strukturalne. Decyzje musisz podjąć ostrożnie, bo choć wygląd ściany możesz względnie łatwo zmienić, z pewnością wydawanie dodatkowej ilości gotówki i nerwy związane ze stratą czasu nie są tego warte.

W całym pomieszczeniu powinny się znajdować rośliny, które ocieplają i ożywiają każde wnętrze.