zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Wnętrza

Różne rodzaje schodów w tym schody zabiegowe ze spocznikiem

Funkcja schodów jest zawsze taka sama, służą one do komfortowego i wygodnego pokonania różnic poziomów powstałych w danym budynku. Natomiast konstrukcja ich, bardzo często różni się rodzajem materiału, z którego są wykonane lub samym rodzajem schodów. Wiedzieć bowiem trzeba, że schody mogą być zbudowane na kilka różnych sposobów. Najczęściej te różnice wynikają z rodzaju miejsca, gdzie są budowane schody oraz z ich funkcji i powierzchni, która jest na schody przeznaczona.

Ostatecznie kompromis

Planując schody muszą być uwzględnione wszelkie obowiązujące normy budowlane, poza tym pod uwagę bierze się też ich rodzaj oraz wygodę ich użytkowania. Łącząc te wszystkie aspekty w końcowym efekcie zawsze schody stają się kompromisem. Są one bowiem łącznikiem, którego użytkowanie musi być wygodne ale ową wygodę bardzo często ogranicza przestrzeń przeznaczona na schody.
Wiedzieć bowiem trzeba, że schody proste i najbardziej wygodne zajmują najwięcej przestrzeni, przez co można w bardzo małej ilości wnętrz wybudować tego typu schody. Ponadto stanowią one też, w wielu pomieszczeniach, ważny element wystroju. Zatem muszą być one wygodne, funkcjonalne i estetyczne.

Rodzaje schodów

Rodzaje schodów można rozróżnić poprzez określenie ich ułożenia oraz kształt biegów. Mamy więc następujące schody:
– proste jednobiegowe,
– dwubiegowe, posiadające spocznik kwadratowy lub prostokątny,
– wielobiegowe z większą ilością spoczników,
– schody zabiegowe ze spocznikiem i bez,
– spiralne i łukowe.
Dzisiaj można wybudować schody klasyczne, proste jak i bardzo dekoracyjne i mocno reprezentacyjne. Wszystko zależy od rodzaju projektu i oczywiście od miejsca, którym się dysponuje.

Które schody wybrać?

Najwygodniejsze i najprostsze w budowie są schody jedno lub dwubiegowe ze spocznikiem, gdzie właśnie na nim następuje zmiana kierunku wchodzenia. Schody zabiegowe ze spocznikiem występują rzadziej niż bez i są to schody, których popularność jest bardzo duża. Najczęściej zmieniają one kierunek wchodzenia bez spocznika i są one rozpoznawalne po tym, że mają zmienną szerokość swoich stopni. Schody zabiegowe tworzą literę U, cały ich bieg schodowy to skręt pod kątem prostym. W miejscu skrętu schody mają kształt trapezu lub formę trójkąta. Tego typu schody idealnie sprawdzą się tam gdzie jest mało miejsca do wykorzystania.
W przypadku gdy mamy ograniczoną przestrzeń idealnie sprawdzą się schody spiralne a posiadając dużo miejsca na schody, można we wnętrzu stworzyć schody łukowe, które mogą być też jednostką bardzo ornamentową i ozdobną.

Aranżacje pomieszczeń ze schodami

Jest bardzo wiele sposobów aranżacji wnętrz, w których główną role pełnią schody. We wnętrzach mogą być one wyeksponowane jak również dyskretnie schowane. Można je tworzyć z każdego rodzaju materiału, ich balustrady mogą być drewniane lub szklane. Elementy schodów mogą być klasyczne albo bardzo zdobione. Zawsze wszystko uzależnione jest od inwestora, na którego decyzje mają wpływ: ilość miejsca przeznaczonego na schody i finanse.