zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

wymarzony ogród
Ogród

Jak założyć swój wymarzony ogród?

Założenie wymarzonego ogrodu to nie lada wyzwanie. Wymaga ono od nas dużego nakładu pracy, determinacji, a także specjalistycznej wiedzy. Proces ten składa się z kilku etapów, których usystematyzowanie pozwoli na sprawne podejście do założenia własnego ogrodu.

Przygotowanie terenu

Z założenia zakładanie ogrodu odbywa się na terenie, który z jakiegoś powodu nie zaspokaja naszych potrzeb. Często jest to miejsce zagracone, porośnięte bujną roślinnością lub wręcz przeciwnie – pusta działka.
W pierwszej kolejności powinniśmy dogłębnie oczyścić cały teren. Wszystkie niepotrzebne rośliny i chwasty, śmieci i przedmioty powinny zostać usunięte. Często zdarza się, że niewidoczne na pierwszy rzut oka kawałki gruzu, szkła i inne zbędne pozostałości dawnych czasów znajdują się pod powierzchnią ziemi. Przystępując do gruntownego odnawiania ogrodu, musimy upewnić się, że zostaną one zlikwidowane przed przejściem do następnego etapu. Oczyszczanie działki to ciężka praca, która wymaga wiele wysiłku i czasu, jednak efekt końcowy będzie tego wart.

Czy musimy wykonywać projekt ogrodu?

W następnym etapie powinniśmy zastanowić się jaki efekt w naszym ogrodzie chcemy osiągnąć. Czy miejsce to ma być przytulnym zakątkiem, czy eleganckim i reprezentacyjnym ogrodem dla gości? Czy potrzebujemy dużej powierzchni, czy bardziej zależy nam na pięknych kwiatach i drzewach? Pomysłów i rozwiązań jest mnóstwo, dlatego najlepszym sposobem na zaplanowanie dalszych prac, jest przygotowanie koncepcji ogrodu. Projekt możemy zlecić profesjonalnej firmie, zajmującej się zakładaniem ogrodów, lub wykonać go samemu.

Projektowanie ogrodu

Projekt ogrodu powinien składać się z dwóch projektów: koncepcyjnego i wykonawczego. Co zawierają oba projekty? Projekt koncepcyjny powinien przedstawiać pomysł zagospodarowania przestrzeni stworzony w dwóch rzutach. Projekt wykonawczy opracowuje się na podstawie koncepcyjnego. Powinien on opisywać dokładnie każdy element, który znajdzie się w ogrodzie wraz z jego wymiarami. Dotyczy to zarówno małych elementów architektury takich jak altany i pergole, jak i roślin. Już na etapie projektowania należy dobrać rośliny, które zamierzamy posadzić w ogrodzie, uwzględniając ich potrzeby i wymagania pielęgnacyjne. Dobry projekt ogrodu powinien uwzględniać: ilość roślin poszczególnych gatunków, szczegółowe rozmieszczenie ich na rabatach, ilość rabat i grządek. Każdy z tych elementów powinien zostać szczegółowo rozrysowany, opisany i uzasadniony.

Instalacje ogrodowe

W zależności od obranej przez nas koncepcji, w ogrodzie możemy zainstalować nawodnienie roślin, oświetlenie dekoracyjne, a nawet roboty koszące, które odciążą nas od obowiązku regularnego przycinania trawnika.
Wcielenie w życie tych udogodnień znacząco wpłynie na komfort użytkowania nowego ogrodu oraz ułatwi utrzymanie go w dobrym stanie.
Zaprojektowanie i wykonanie instalacji, wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego najlepiej zlecić je doświadczonej firmie ogrodniczej.

Założenie ogrodu

Kiedy wszystkie elementy mamy już zaplanowane i zwymiarowane, a działka została oczyszczona, przechodzimy do właściwych prac ogrodniczych.
Specjaliści zajmują się zakładaniem instalacji i brukowaniem alejek, następnie stawiane są altany, ławeczki i pergole. Na ostatnim etapie przechodzimy do nasadzeń kwiatów, krzewów, drzew i wszelkiego rodzaju roślin. Zachowując tę kolejność, możemy uniknąć niszczenia roślinności, które może mieć miejsce w trakcie prac techniczno-budowlanych.

Każdy ogród jest inny – od jego naturalnych cech, po zapotrzebowania właścicieli, dlatego nie wszystkie wymienione elementy muszą zostać zrealizowane w Twoim ogrodzie.
Twój wymarzony ogród może być jedyny w swoim rodzaju – wszystko zależy od Ciebie!