zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Cebulki kwiatowe
Ogród

Cebulki kwiatowe – co warto o nich wiedzieć przed posadzeniem?

Ciężko wyobrazić sobie współczesny ogród bez roślin cebulowych. Pozwalają na relatywnie szybkie wyczarowanie w swoim ogrodzie wyjątkowych rabat i skupisk kwiatowych. Poniżej znajdziesz kompendium wiedzy dotyczące cebul kwiatowych!

Czym jest cebulka kwiatowa?

Zdecydowana większość znanych nam obecnie roślin cebulowych ma swoją genezę w tych miejscach, gdzie klimat nie pozwalał zagwarantować długiego okresu wegetacji, np. w wyniku krótkiego lata. W drodze naturalnej ewolucji rośliny przystosowały się do tych warunków i wytworzyły cebule. To swojego rodzaju pęd, który znajduje się pod ziemią, i który pełni funkcję magazynu dla substancji odżywczych. Dzięki temu procesowi roślina będzie mogła w szybkim czasie zacząć się rozwijać. W efekcie z nadejściem wiosny kwiaty cebulowe zaczną generować widoczną nam część znajdującą się nad ziemią. 

Widowiskowe kwitnienie to jednak nie wszystko – cebule zdążą także zmagazynować potrzebne im składniki, które będą wykorzystane przy rozwijaniu części nadziemnej w następnym sezonie.

Cebulki czy nasiona kwiatów?

Skorzystanie z cebul kwiatowych to nie jedyny sposób na to, aby wyczarować w swoim ogrodzie wybrane przez Ciebie kwiaty. Do dyspozycji masz również nasiona. Warto jednak uwypuklić, że ta metoda należy raczej do tych czasochłonnych i wymaga zdecydowanie większego zaangażowania niż w przypadku cebul. Dlaczego? Konieczne jest tutaj wykazanie się systematycznością i troską przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury, nasłonecznienia i zraszania. 

Jeśli zatem szukasz szybszej i mniej pracochłonnej metody – warto zainteresować się właśnie uprawą kwiatów z cebul. Poradzą sobie z nimi nawet początkujący ogrodnicy!

Cebulki wiosenne i jesienne

Zastanawiasz się, kiedy przypada najlepszy okres na umieszczenie cebul w podłożu? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe – wszystko bowiem zależy od konkretnej odmiany. Aby to ułatwić, można przyjąć ogólne rozróżnienie – w przypadku cebul, które zakwitają na wiosnę – sadzenie powinno przypadać w okresie jesiennym. Dotyczy to np. tulipanów czy krokusów. Nie zaszkodzą im przymrozki, jednak proces ukorzenienia musi przypadać przed pojawieniem się zimy. 

Wiosną sięgamy z kolei po cebule tych roślin, które zachwycają w pełnej krasie w sezonie letnim. Dotyczy to np. mieczyków czy innych kwiatów, które przywędrowały do nas z Afryki i z tego powodu nie byłyby w stanie przetrwać naszej zimy.

Cebulki kwiatów jednorocznych i wieloletnich

Zastanawiasz się, jakie gatunki należą do grupy roślin jednorocznych? To między innymi krokusy, tulipany i szafirki. Warto przy tym wspomnieć, że wiele tych jednorocznych odmian zakwitnie także i w kolejnym roku, jednak zdecydowanie słabiej, aż z czasem zupełnie wygaszą swoją aktywność.

Z kolei do grupy wieloletnich cebul można zaliczyć zawilce, krokusy, hiacynty czy narcyze.

Sadzenie cebulek kwiatowych 

Przed przystąpieniem do prac związanych z sadzeniem warto sprawdzić stan cebulek kwiatowych. Odrzucamy te, które nie są twarde i jędrne lub noszące ślady pleśni. Najlepsze cebulki kwiatowe dostaniemy w wyspecjalizowanych sklepach, jak na przykład https://cebule-kwiatowe.pl/, który oferuje cebulki kwiatowe wiosenne i jesienne. 

Pierwszy etap jest związany z odpowiednim przygotowaniem podłoża. Warto tutaj usunąć wszelkie chwasty oraz resztki zeszłorocznych roślin. Proces przekopania gruntu i wzmocnienia go np. o kompost jest wystarczający do rozpoczęcia kolejnego etapu. Dotyczy to wyboru stanowiska – niektóre rośliny mają bowiem ściśle określone preferencje względem nasłonecznienia. Warto spełnić te oczekiwania – w przeciwnym razie można oczekiwać słabego kwitnienia.

Cebulki trzeba sadzić w podłożu na głębokości, która będzie będzie odpowiadała trzem wysokościom cebul. Odstępy między nimi powinny wynosić do 10 cm w przypadku tych mniejszych okazów, z kolei jeśli masz do czynienia z większymi – od kilkunastu do 20 cm. Po zasypaniu podłoża zaleca się uklepanie gruntu i obfite podlanie – to pomoże cebulkom się ukorzenić.

Jak dbać o posadzone cebulki?

Pielęgnacja cebul po zasadzeniu nie jest wyjątkowo trudnym zajęciem. Kluczowe jest to, aby spełnić oczekiwania rośliny względem stanowiska i nawożenia. Jedne odmiany lubią regularne podlewanie, inne trzeba z kolei nawadniać jedynie w przypadku przedłużającej się suszy.

Kluczowe jest jednak to, aby po zakończeniu kwitnienia usunąć obumarłe kwiatostany. Dzięki temu roślina zaoszczędzi energię, którą wykorzystałaby na tworzenie gniazd nasiennych i przeznaczy ją na wzmocnienie cebul.

Cebulki mrozoodporne i wrażliwe na chłód

W przypadku niektórych odmian konieczne będzie wykopanie cebul przed nadejściem zimy i przechowanie ich w odpowiednich warunkach do czasu ponownego umieszczenia w gruncie. Powinny być wówczas umieszczone pod piaskiem i ulokowane w ciemnym i chłodnym miejscu. W opozycji do tych roślin są np. mieczyki, których nie trzeba wykopywać przed nadejściem zimy.

Powyższe wskazówki powinny zachęcić do uprawy roślin cebulowych w swoim ogrodzie. Są dość łatwe w obsłudze, a okres kwitnienia wynagrodzi wszelkie wysiłki związane z ich uprawą!