zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Budowa domu
Dom

Budowa domu – jakim systemem? Gospodarczym czy zleconym?

Planując budowę domu, będziemy musieli zdecydować się na określony system prowadzenia robót. Jeżeli nie spieszy nam się z przeprowadzką lub poszukujemy oszczędności, możemy wznieść wymarzony budynek metodą gospodarczą. A może zależy nam na czasie bądź nie posiadamy umiejętności do samodzielnej realizacji kolejnych etapów? W takiej sytuacji wybierzmy system zlecony. Czym różnią się między sobą te dwa rozwiązania oraz jakie są ich zalety i wady?

Budowa metodą gospodarczą

Wznoszenie obiektu mieszkalnego metodą gospodarczą to propozycja, która wymaga od inwestora znacznego zaangażowania. Polega ona na tym, że właściciel sam lub z pomocą bliskich wykonuje część prac budowlanych i wykończeniowych, nie zlecając ich specjalistom. Jest on również odpowiedzialny za zapewnienie niezbędnych dostaw materiałów, zajmując się wszystkimi sprawami organizacyjnymi związanymi z budową. Metodę gospodarczą warto wybrać, jeżeli chcemy możliwie obniżyć koszty realizacji przedsięwzięcia, a zarazem posiadamy niezbędną wiedzę, umiejętności i czas, aby własnoręcznie wykonywać roboty na placu budowy. Aby uniknąć ewentualnych błędów, zdecydujmy się na projekty domów o prostej formie, które są łatwiejsze do wzniesienia, zapewniając jednocześnie wysoki komfort użytkowania i estetyczny design.

Wśród najważniejszych zalet budowy metodą gospodarczą należy wymienić znaczne oszczędności na robociźnie oraz realny wpływ na przebieg robót. Taki system umożliwia także dostosowanie tempa prac do własnych możliwości finansowych. Jednocześnie wymaga on poświęcenia dużej ilości własnego czasu i sił, zazwyczaj przyczyniając się także do przesunięcia ostatecznego terminu zakończenia budowy.

Budowa systemem zleconym

Drugim popularnym sposobem prowadzenia budowy jest system zlecony. Zgodnie z jego założeniami, całość robót jest realizowana przez zatrudnionego generalnego wykonawcę. Jest on odpowiedzialny za wszystkie formalności przed rozpoczęciem prac, reprezentując inwestora przed urzędami. Zajmuje się zakupem materiałów, nierzadko oferując zleceniodawcy atrakcyjne rabaty. Generalny wykonawca dba również, by wyspecjalizowane ekipy prowadziły działania na budowie w określonej kolejności i czasie, co przekłada się na szybszy termin oddania gotowego budynku do użytkowania. Z systemu zleconego powinniśmy skorzystać, jeżeli zależy nam na czasie oraz chcemy możliwie ograniczyć nasze zaangażowanie w cały proces inwestycyjny.

Główną zaletą budowy systemem zleconym jest brak konieczności osobistego pilnowania przebiegu budowy. Odpowiedzialny za to wykonawca będzie reprezentował nas na wszystkich kolejnych etapach, służąc swoją wiedzą i doświadczeniem oraz dbając o najwyższą jakość i terminowość poszczególnych prac. Decydując się na to rozwiązanie, zyskujemy spokój psychiczny oraz wiele wolnego czasu, który musielibyśmy spędzić na terenie budowy. Jednocześnie mamy mniejszy wpływ na dobór fachowców, co niekiedy może grozić trafieniem na mniej rzetelnego wykonawcę. Minusem będzie także koszt związany z zatrudnieniem osoby odpowiedzialnej za kompleksowy nadzór nad inwestycją.

Decyzję o sposobie budowy warto podjąć już w chwili, gdy przeglądamy projekty domów. Każda z metod posiada bowiem pewne zalety i wady, które przekładają się na tempo prac oraz poziom naszego zaangażowania. Zależy nam na czasie i nie mamy możliwości samodzielnej realizacji robót? Zdecydujmy się na zatrudnienie generalnego wykonawcy. A może staramy się ograniczyć wydatki i planujemy wznosić budynek swoim tempem? W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie budowa sposobem gospodarczym. 

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl