zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Uprawa kapusty
Ogród

Uprawa kapusty w przydomowym ogródku

Kapusta to jedno z najchętniej uprawianych warzyw w Polsce. Często jest również kojarzona z naszym krajem. Nawiązuje do wielu tradycji i przesądów. Jej popularność wynika głównie z faktu, że nadaje się nie tylko na plantacje, ale również do przydomowych ogródków. Można spokojnie uprawiać ją na mniejszą lub większą skalę. Dla wielu wprowadzenie jej do ogrodu wydaje się niezmiernie ciężkie, jednak w rzeczywistości największym problemem są nieproszeni goście ze świata zwierząt.

Dlaczego warto mieć kapustę w swoim ogrodzie?

Kapusta jest złotym warzywem, dostarcza wiele składników odżywczych, witamin takich jak A,E,C czy też K. Można przygotować z niej ciekawe i smaczne dania, przetwory. Domowe kiszonki, bigos, kwaśnica nigdy nie będą równać się z tymi kupionymi w sklepie czy też w restauracji.

Uprawa kapusty nie należy do zbyt skomplikowanych. Nawet prawdziwy amator jest w stanie uzyskać znakomite plony.

Warzywa prosto z domowego ogrodu w dzisiejszych czasach mają ogromną wartość. Domowe uprawy dają nam pewność co do oprysków i jakości samego plonu. Jeżeli tylko gospodarujemy wystarczająco dużą i wolną działką, mamy czas i motywację, to zdecydowanie warto zainwestować w swój własny ogród warzywny z kapustą.

Uprawa kapusty w ogrodzie

Na rynku znajdziemy różne rodzaje kapusty. W tym artykule skupimy się na najpopularniejszej z nich, czyli kapuście białej.

Uprawa kapusty polega na sadzeniu z rozsady. Możemy zakupić ją gotową w sklepie lub samodzielnie przygotować. Na początek najbezpieczniej jest zakupić ją od ogrodnika.

Rozsadę powinno sadzić się w grządkach, termin zależy od odmiany. Najbezpieczniej jest zapytać specjalistę, kiedy dokładnie powinniśmy się za to zabrać, by nie zrobić błędu już na samym początku.

Zbiory należy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy głowa kapusty osiągnie wielkość przewidzianą dla danej odmiany.  Co ciekawe, odmiany późne mogą nawet pozostać w gruncie do pierwszych przymrozków. Dowiedz się więcej na https://www.podoslonami.pl/wczesne-uprawy-w-tunelach-nieogrzewanych/.

Pielęgnacja kapusty

Szczególnie istotnym okresem wymagającym pielęgnacji jest początkowy etap wzrostu naszej kapusty. Powinniśmy wówczas zadbać o jej podlewanie i nawożenie. Zaleca powtarzać się to 2-3 razie co 3 tygodnie. Jeżeli odmiana należy do późnych, powinniśmy zrobić to 4 razy. Nie ma ona konkretnych wymagań jeżeli chodzi sam sam nawóz. Możemy więc zdecydować się na nawozy rolnicze lub sól potasową.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o ziemi na grządkach. Powinna ona być regularnie spulchniana. Przy okazji możemy pozbyć się chwastów, które niekoniecznie są u nas mile widziane.