zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Dom

Aranżacja schodów zewnętrznych: co zrobić, by cieszyć się pięknym domem?

Schody prowadzące do naszego domu mają być przede wszystkim wygodne i bezpieczne. Warto jednak pamiętać, iż ich wygląd ma istotny wpływ na wygląd domu, warto zatem w porę zadbać o ich odpowiednią aranżację. Na co warto zwrócić uwagę?

Dobre płytki to podstawa

Zazwyczaj schody zewnętrzne wykonane są z żelbetu, zatem w celu poprawienia ich wyglądu oraz zwiększenia ich trwałości, trzeba skorzystać z dobrego materiału wykończeniowego. Wybór płytek na schody zewnętrzne jest szeroki, zatem do każdej posiadłości znajdzie się wiele ciekawych rozwiązań.

Czym kierować się przy wyborze takich płytek? Przede wszystkim tym, by możliwie jak najlepiej dopasować je i do wyglądu domu, i do ogrodu. Warto też sięgać po płytki z twardego i porowatego kamienia, takiego, jak twardy piaskowiec czy bazalt. Największą popularnością cieszy się tu jednak granit, dzięki któremu zmniejsza się ryzyko upadku na schodach. Jest to jednocześnie materiał znany ze swej trwałości, zatem wykończone nim schody będą cieszyć nasze oczy przez wiele lat. Czego unikać? Marmuru! Ten kamień ma ogromną wartość dekoracyjną, jednak ryzyko upadku na śliskich schodach w jego przypadku jest największe.

Poręcz: dla wygody i bezpieczeństwa

Udana aranżacja schodów zewnętrznych nie może się obejść bez tak ważnego dodatku, jakim jest poręcz. To dzięki niej osoby starsze mogą bezpiecznie chodzić po schodach, to one stają się niezbędne w okresie zimowym, gdy śnieg i lód utrudniają swobodne przemieszczanie się. Poręcz taka może stać się jednocześnie świetną ozdobą, dzięki której schody prowadzące do naszego domu staną się jego wspaniałą wizytówką.

Do nowoczesnych domów o prostej formie świetnym dodatkiem staną się poręcze ze stali nierdzewnej. To proste rozwiązanie chętnie wybierane jest przez minimalistów, jak i tych, dla których trwałość to podstawa. Do drewnianych domków świetnie sprawdzą się poręcze drewniane, z kolei miłośnicy bardziej efektownych dekoracji mogą postawić na żeliwne poręcze kute, zachwycające bogatym wzornictwem. Motywy geometryczne, żeliwne kwiaty, ciekawe zawijasy – oto wybrane propozycje dla tych, którym minimalistyczne poręcze zbytnio nie odpowiadają.

Na jakie ozdoby warto postawić?

Dla tych, którym marzy się jeszcze ciekawsza aranżacja schodów prowadzących do domu, ważnym wsparciem będą dekoracje świetlne. Dzięki nim można nie tylko ozdobić dom, ale zapewnić sobie bezpieczeństwo po zmroku. A że światło ma wyjątkowe właściwości dekoracyjne, osoby kreatywne mogą osiągnąć wspaniałe efekty. Można tu wykorzystać światła punktowe, można postawić na taśmy LED. Dla osób ceniących praktyczne i ekonomiczne rozwiązania, dobrym wyborem będą lampy solarne, których asortyment staje się coraz szerszy. Dzięki takim lampom można oświetlić schody i sprawić, że będą się one pięknie prezentowały nawet w największych ciemnościach.

Piękne schody zewnętrzne to wizytówka naszego domu, o którą warto zadbać. Nie jest to zadanie trudne, a dobrze dobrane poręcze, płytki oraz dekoracje w postaci kwiatów czy lamp – oto prosta recepta na funkcjonalne, bezpieczne i piękne schody.