zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Nieruchomości

Przedpłata za mieszkanie czyli jak załatwić sprawy finansowe

Zakup mieszkania to bardzo poważny wydatek o budżecie. Każdy człowiek, który kupował kiedykolwiek mieszkanie, zapewne doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Formy zdobywania pieniędzy na mieszkanie są różne. Mało jest osób, które same zapracowały w młodym wieku na swoje mieszkanie i kupują je za gotówkę. Zdecydowanie częściej spotykana forma finansowania mieszkania to kredyt.

Kwestie finansowe przy zakupie mieszkania

Zakup mieszkania tak poważny wydatek, że wszystkie ustalenia muszą zostać zrobione na piśmie. Każda ze stron ma swoje prawa i obowiązki. Zarówno sprzedający jak i kupujący mieszkanie musi dokonać pewnych formalności. Kwestie dotyczące płatności muszą zostać tym bardziej sformalizowane. Popularna jest przedpłata za mieszkanie. Przedpłata jak sama nazwa wskazuje oznacza, że ktoś płaci za coś przed nabyciem pełnych praw. Taka przedpłata ma również swoje konsekwencje w polskim prawie. Warto dobrze zorientować się jakie prawa i obowiązki ma każda ze stron w procesie zakupu mieszkania. Niezależnie od tego czy kupuje się mieszkanie na rynku pierwotnym czy wtórnym. Wszędzie czyhają pułapki i trzeba być na to przygotowanym. Jednakże na przykład zatrudnienie pełnomocnika który jest fachowcem w swojej dziedzinie, potrafi ustrzec przed wieloma wpadkami. Warto poświęcić wiele czasu i zaangażowania na to, aby później nie cierpieć z powodu pewnych niedopatrzeń. Nieznajomość prawa nie chroni przed konsekwencjami wynikającymi z jego nieznajomości. O tym powinno wiedzieć już każde dziecko. Należy zatem dopełnić wszelkich starań, aby kwestie związane z przedpłatą zamieszkanie zostały załatwione jak najlepiej.

Kredyt mieszkaniowy

Trzeba rozpocząć starania o kredyt mieszkaniowy już wiele miesięcy wcześniej. Sam zamiar wzięcia kredytu to jeszcze nie wszystko. Trzeba jeszcze postarać się o tak zwaną zdolność kredytową. Nie każdy człowiek miał posiada. Banki biorą pod uwagę wiele kwestii. Najlepiej jeżeli dana osoba jest zatrudniona na czas nieokreślony w porządnej firmie. Podejrzliwie traktuje się osoby, które dopiero od niedawna prowadzę działalność gospodarczą. Własna działalność gospodarcza zawsze jest związana z pewnego rodzaju ryzykiem. Banki nie chcą rozmawiać z osobami, które posiadają dochód z umowy zlecenie albo umów o dzieło. Takiego typu umowy nie są uznawane przez bank za poważne zatrudnienie. Dlatego też przed rozpoczęciem starań o kredyt należy poważnie przeanalizować swoją sytuację. Trzeba zastanowić się ile osób ma się na utrzymaniu. Trzeba też zastanowić się, czy w przyszłości nie występowały problemy ze spłacaniem swoich zobowiązań. Jeżeli tak, to trzeba postarać się wyczyścić swoją historię. Może w tym pomóc doradca kredytowy. Doradca podpowie, co można zrobić aby poprawić swoją sytuację dla banku. Doradca wskaże też, o jaki kredyt maksymalnie będzie można się starać. Zdecydowanie warto brać rozsądne kredyty. Nie należy działać na granicy swojej zdolności finansowej. Nigdy nie wiadomo co się w życiu zdarzy. Również nierozsądne jest pozbywanie się wszystkich swoich oszczędności.