zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Nieruchomości

Jakie metraż mieszkania wybrać?

Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Z tego powodu musimy wybrać również odpowiedni metraż mieszkania, który będzie zaspokajał nasze potrzeby przez lata. Na rynku deweloperskim znaleźć możemy mieszkania o różnym metrażu mieszkania. Większość deweloperów Stara się jak najlepiej dopasować do potrzeb przyszłych lokatorów. Jak jednak zdecydować o tym, jaki metraż mieszkania jest dla nas najlepszy? Co należy wziąć pod uwagę?

Podjęcie decyzji o zakupie mieszkania a metraż mieszkania

Jeśli podjęliśmy już decyzję o tym, że decydujemy się na zakup mieszkania, kolejną ważną czynnością jest zastanowienie się nad tym, jaki metraż mieszkania jest dla nas odpowiedni. Pamiętajmy o tym, że jest to szczególnie ważna decyzja, ponieważ mieszkanie będzie nam służyć lata i musi ono dopasować się także do naszych zmieniających się potrzeb. Dodatkowo metraż, jaki wybierzemy, ostatecznie wpłynie na cenę mieszkania. Co za tym idzie, prawdopodobnie również na wysokość kredytu i jego ratę miesięczną. Bardzo ważnym elementem jest określenie naszych planów na przyszłość. Aby to zrobić, należy odpowiedzieć sobie na pytania: Ile czasu spędzamy w domu na co dzień? Jak duża jest nasza rodzina? Czy planujemy jej powiększenie? Jaki jest nasz styl życia?

Jaki jest odpowiedni metraż mieszkania

W przypadku pary kawalerka nie będzie dobrym wyborem. Nawet małżeństwa potrzebują przestrzeni do tego, aby spędzać czas osobno. Idealnym rozwiązaniem może być mieszkanie dwupokojowe, którego metraż nie jest mniejszy niż 35 m2. Jest to przestrzeń, która zapewni odpowiedni komfort na co dzień.

W przypadku rodziny wszystko zależy od tego ilu członków ona liczy. Musimy pamiętać o tym, aby wszystkim członkom zapewnić odpowiednią prywatność. W modelu 2+1, czyli jedno dziecko dwoje rodziców, odpowiednim metrażem mieszkania będzie przestrzeń pomiędzy 50 a 70 metrów kwadratowych. Najrozsądniej, jednak jeżeli tylko mamy taką możliwość, wybrać mieszkanie, które ma 3 pokoje, ponieważ zapewni ono największą swobodę. W przypadku rodziny z dwójką dzieci najsprawniej funkcjonować w mieszkaniu, które ma 4 pokoje. Mieszkania tego typu zazwyczaj mają metraż od 80 do 90 m2.

Jeżeli decydujemy się na zakup mieszkania, powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby optymalnie wykorzystać budżet, jaki posiadamy. Dlatego decydując się na dany metraż mieszkania pamiętajmy, że nie tylko on zapewni nam komfort życia, ale również robią to odpowiednio dopasowane raty kredytu. Z tego powodu powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym, jakie są nasze plany na przyszłość, ale także nad tym, jak mogą zmienić się nasze potrzeby. Pamiętajmy, że jeżeli teraz dużo podróżujemy i rzadko jesteśmy w domu, nie oznacza to, że za 10 lat będzie dalej tak samo. Dlatego przy zakupie warto zdecydować się na mieszkanie troszkę większe niż wskazują na to nasze aktualne potrzeby. Większy metraż zapewnia komfort i prywatność, nawet jeśli nasze sytuacja życiowa ulegnie zmianie. Bowiem w przypadku założenia rodziny zawsze potrzebne jest większe mieszkanie. Zdecydowanie łatwiej przeprowadzić mały remont i zaaranżować niewykorzystany wcześniej pokój, niż kupować nowe mieszkanie.