zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Wnętrza

Mieszkania TBS – czy warto zdecydować się na jego wynajem?

Jeżeli stoimy przed decyzją o wyprowadzce z domu rodzinnego, mamy sporo możliwości, które możemy zrealizować. Jeśli nie interesuje nas wynajem mieszkania zapewne zastanawiamy się nad kredytem hipotecznym i zakupem własnej nieruchomości. Jest jednak inne rozwiązanie, jakim są mieszkania TBS. Co może okazać się lepszym wyborem?

Mieszkania TBS czy warto zdecydować się na nie, zamiast na kredyt hipoteczny?

Najbardziej popularną możliwością sfinansowania zakupu mieszkania jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Dla większości z nas jest to jedyna możliwość na to, aby kupić własne mieszkanie lub dom. Niestety wiąże się to przede wszystkim z tym, że ceny mieszkań w porównaniu do pensji, jakie zarabiamy są bardzo wysokie. Z tego właśnie powodu zakup mieszkania za gotówkę jest dla wielu nas nieosiągalnym marzeniem. Obecnie, aby zacząć ubiegać się o uzyskanie kredytu hipotecznego, należy posiadać wkład własny w wysokości około 20%. Czasami banki godzą się na to, aby wkład własny był mniejszy. Jednak z reguł jest to podyktowane wykupieniem dodatkowego ubezpieczenia. Szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego mają tylko ci, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę na okres stały lub nieokreślony. Kluczowym elementem jest również posiadanie pozytywnej zdolności kredytowej. Które określana jest przez bank na podstawie zarobków, wydatków, liczby osób na utrzymaniu oraz na podstawie zobowiązań, jakie się posiada.

Z pomocą uboższym przychodzi TBS. Jest to Towarzystwo Budownictwa Społecznego, czyli instytucja, która działa na rzecz zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi uboższych. Nie można jednak powiedzieć, że jest to alternatywny sposób na sfinansowanie zakupu mieszkania. Wszystko z tego powodu, że TBS nie sprzedaje swoich nieruchomości a jedynie je wynajmuje. Jest to jednak wynajem długoterminowy, który umożliwia zapewnienie ludziom stabilności mieszkaniowej. Dodatkowo przed podpisaniem umowy z TBS lokator musi wnieść wkład własny, który wynosi do 30% kosztów budowy danego mieszkania. W momencie, kiedy umowa dobiega końca wkład ten zostaje zwrócony. Warunkiem jest jednak zatrudnienie na terenie gminy, w której znajduje się dany TBS.

Mieszkania TBS czy warto — koszty uzyskania mieszkania TBS

W mieszkaniach TBS obowiązkiem jest płacenie opłaty administracyjnej, jaką jest czynsz. W Polsce waha się on od 10 do 11 zł za metr kwadratowy. Przyjmując, że mieszkanie ma powierzchnię 60 m2 miesięczny czynsz wynosi od 600 do 660 zł. Czyli odchodzi nam rata kredytu hipotecznego, którego nie zaciągamy. Jest to zdecydowanie korzystniejsza opcja pod względem finansowym. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet po około 30 latach wynajmu, czyli po wydaniu kilkuset tysięcy zł mieszkanie nadal nie jest własnościowe. Dodatkowo przy podpisywaniu umowy najmu z TBS wkład własny może wynosić nawet 100 000 zł. Nie jest to wcale dużo mniejsze suma niż przy zawieraniu kredytu hipotecznego. Mieszkanie TBS będzie w takim razie świetną opcją dla osób, które z jakichś przyczyn nie mogą bądź nie chcą brać na siebie zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Na przykład z powodu nieposiadania zdolności kredytowej. Nie jest to więc alternatywa dla kredytu hipotecznego, ale bardziej alternatywa dla wynajmu mieszkania. Wynajmujący bowiem zyskuje stabilność, nie musi obawiać się, że właściciel wypowie umowę najmu.