zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Panele fotowoltaiczne w ogrodzie
Ogród

Panele fotowoltaiczne w ogrodzie – czy to dobry pomysł?

Obecność instalacji fotowoltaicznych w polskich gospodarstwach domowych nikogo już nie dziwi. Coraz chętniej sięgamy po odnawialne źródła energii, które pozwalają żyć w zgodzie z ekologią i jednocześnie obniżyć rachunki za prąd. Panele fotowoltaiczne najczęściej montuje się na dachach, jednak równie wiele korzyści może przynieść ich instalacja w ogrodzie. To tak zwana instalacja gruntowa. Kiedy warto zastosować takie rozwiązanie i czy gwarantuje równie wysoką wydajność jak panele dachowe? Wyjaśniamy.

Gdzie można zamontować panele fotowoltaiczne?

Mogłoby się wydawać, że miejsce dla paneli fotowoltaicznych jest wyłącznie na dachu. Okazuje się, że niekoniecznie. Niektórzy inwestorzy decydują się na ich montaż bezpośrednio na elewacji budynku, co jednak wciąż jest dość niszowym rozwiązaniem. Znacznie większą popularnością cieszą się konstrukcje naziemne, wolnostojące, które można umieścić w ogrodzie. W każdym z wyżej wymienionych przypadków należy jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników wpływających na wydajność domowej fotowoltaiki. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • położenie – instalacja w kierunku południowym będzie wydajna przez cały dzień i wyprodukuje najwięcej energii elektrycznej, z kolei instalacja wschód-zachód wyróżnia się autokonsumpcją,
  • nachylenie względem padania promieni słonecznych – z uwagi na położenie geograficzne naszego kraju najlepszy będzie kąt w przedziale od 35° do 38°,
  • poziom zacienienia – przy wyborze lokalizacji należy wziąć pod uwagę teren wolny od drzew i innych obiektów, które mogą rzucać cień na panele oraz uwzględnić zmieniające się zacienienie w zależności od pory dnia oraz pory roku.

Czy ogród jest dobrym miejscem na panele fotowoltaiczne?

Większość inwestorów montuje panele fotowoltaiczne na dachu, jednak w niektórych przypadkach jest to zbyt problematyczne lub wręcz niemożliwe. Dzieje się tak w sytuacji, gdy dodatkowe obciążenie konstrukcji dachowej może doprowadzić do jej uszkodzenia lub gdy ogniwom grozi zacienienie. W takich okolicznościach ogród okazuje się dobrą alternatywą dla instalacji fotowoltaicznych, zwłaszcza gdy dysponujemy obszernym terenem do zagospodarowania. Należy jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiki w postaci konstrukcji wolnostojącej wymaga nie tylko odpowiednio dużo miejsca o właściwej ekspozycji na słońce – trzeba także zadbać o stabilność gruntu.

Fotowoltaika naziemna – zalety i wady

Montaż paneli PV w ogrodzie niesie ze sobą sporo korzyści. Po pierwsze, stwarza okazję do wyposażenia konstrukcji w system nadążny odpowiadający za obracanie paneli w kierunku słońca pod idealnym kątem, dzięki czemu zwiększa się ich wydajność – w najlepszym wypadku nawet do 30%. Oprócz tego fotowoltaika naziemna jest prosta w samodzielnym czyszczeniu i konserwacji z uwagi na łatwy dostęp do paneli. Na plus działa również możliwość ich instalacji w niemal idealnej lokalizacji. Jednak panele fotowoltaiczne w ogrodzie mają też kilka wad – należy tutaj wymienić m.in. zajęcie przestrzeni wokół domu czy wyższe koszty montażu ze względu na specjalne stelaże.

Montaż fotowoltaiki w ogrodzie

Proces montażu fotowoltaiki na gruncie jest bardzo zbliżony do instalacji paneli na dachu. Podstawowa różnica polega na konieczności zbudowania specjalnego rusztowania odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne. Najczęściej wykonuje się go z wysokiej jakości stali ocynkowanej. Trzeba też pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża np. wyrównaniu terenu, usunięciu kamieni czy wycięciu drzew. W Polsce na wszystkie instalacje fotowoltaiczne wolnostojące o mocy do 40kW nie są wymagane żadne zgłoszenia ani zezwolenia budowlane z jednym wyjątkiem – gdy konstrukcja mocowana jest na stałe do gruntu np. za pomocą fundamentów.

Wszelkie wątpliwości co do słuszności instalacji fotowoltaiki w ogrodzie można szybko rozwiać. Wystarczy zwrócić się do sprawdzonej firmy zajmującej się montażem paneli PV, która wykona kompleksowy audyt naszej lokalizacji i zaproponuje najbardziej optymalne rozwiązanie. Po uzgodnieniu wszystkich szczegółów i podpisaniu umowy instalatorzy zamontują panele zgodnie z zasadami, dzięki czemu będziemy mogli się cieszyć ich wysoką wydajnością i długą żywotnością.