zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Budownictwo

Gres szkliwiony impregnacja czy jest konieczna?

Gres, panele i drewno to najczęstsze materiały wykorzystywane do wykańczania podłóg w naszych domach i mieszkaniach. Każdy ze sposobów ma swoje niewątpliwe zalety, a także wady. Nie wszystkie równie dobrze sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. O niektóre trzeba dbać bardziej, inne poprzez swoją specjalną strukturę są niezwykle wytrzymałe. Jak to wygląda z płytkami?

Podłoga z płytek – jak o nią dbać?

Jest kilka rodzajów płytek, które idealnie sprawdzają jako materiał na podłogi przede wszystkim w łazienkach, kuchniach, jadalniach czy przedpokojach, a także na przykład w biurach. Najpopularniejszy to gres techniczny, szkliwiony oraz polerowany. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi parametrami, wytrzymałością oraz samym wyglądem. To naturalne, że chcemy, aby podłoga z tego materiału jak najdłużej służyła i zachowała ładny oraz estetyczny wygląd. Stąd często pytania, jak o niego dbać i zabezpieczać. Pojawiają się także pytania o impregnację. Czy zawsze jest konieczna, czy na przykład gres szkliwiony impregnacja musi być przeprowadzana, aby nic nie stracił z biegiem czasu na swojej wyjątkowości?

Gres szkliwiony impregnacja

Gres szkliwiony charakteryzuje się tym, że na naturalną płytkę gresową nakładana jest dodatkowa warstwa specjalnego szkliwa. Dzięki temu powierzchnia jest niezwykle mocna, wytrzymała oraz bardzo odporna na wodę, wilgoć i różnego rodzaju zabrudzenia. Jako że warstwa ta jest praktycznie nienasiąkalna, użyte w jej przypadku środki zabezpieczające, nie będą miały możliwości przedostać się w jej strukturę. Nie znaczy to jednak, że tego rodzaju płytki są niezniszczalne. Szkliwo może się wycierać, a także powstawać rysy i pęknięcia. Sposobem na uniknięcie tego jest między innymi kładzenie płytek w miejscach, gdzie nie ma aż tak dużego natężenia ruchu. Wtedy estetyczny i ładny wygląd gresu na pewno zostanie zachowany znacznie dłużej. Okazuje się więc, że gdy decydujemy się na gres szkliwiony impregnacja nie jest konieczna, choć można się również spotkać z zupełnie innym zdaniem w tej kwestii. Jeszcze inaczej przedstawia się sprawa z gresem polerowanym.

Gres polerowany i gres szkliwiony impregnacja

Gres polerowany swoim wyglądem jest bardzo podobny do szkliwionego. Jeden i drugi charakteryzuje się gładką i błyszczącą powierzchnią. Różnią się one jednak przede wszystkim sposobem wytwarzania. Gres polerowany zawdzięcza swoją powierzchnię obróbce przy pomocy tarczy diamentowej. W wyniku tego powstają mikroskopowe pory na powierzchni materiału, co czyni go znacznie delikatniejszym i podatniejszym na uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia, ale dzięki nim możliwa jest impregnacja płytek polerowanych. Przez te mikroskopowe pory preparat do impregnacji przedostanie się do struktury płytki i znacznie wpłynie na przedłużenie jej żywotności. O ile więc gres szkliwiony impregnacja nie do końca jest uzasadniona, tak płytki polerowane zdecydowanie powinny być poddawane temu zabiegowi. Impregnację warto przeprowadzać przed zafugowaniem, ponieważ dzięki temu preparat jeszcze lepiej wsiąknie.