zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Zakupy

Co to jest żywica epoksydowa właściwości fizyczne jakie posiada?

Żywica epoksydowa znana jest już blisko 90 lat. Zawsze występuje w postaci płynnej ale tylko do czasu aż nie zostanie zmieszana z utwardzaczem. Wtedy staje się substancją sztuczną, której nazwa pochodzi z grupy związków chemicznych posiadających bardzo charakterystyczną budowę.

Właściwości żywicy

Wiadomo więc czym jest żywica epoksydowa właściwości fizyczne jej, natomiast, są bardzo duże. Szczególnie widoczne są one w jej stałej postaci. Tego typu substancja charakteryzuje się niebywałą trwałością. Jest praktycznie niezniszczalna a podnieść tę właściwość można jeszcze przez dodanie włókien szklanych. Wtedy trwałość żywicy staje się zbliżona lub taka sama jak trwałość stali.
Substancja jest odporna na rdzę, pękanie, uszkodzenia mechaniczne czy na działanie substancji chemicznych takich jak oleje, kwasy i inne detergenty. Żywica epoksydowa ma doskonałą przyczepność, można ją idealnie wykończyć na błysk, mat czy satynę. Występuje w różnej kolorystyce. Jak widać jest to więc materiał idealny. Jednak obok tak licznych zalet, posiada również kilka wad. Poddaje się działaniom promieni UV, można ją kredować, czasami pojawiają się na niej drobne rysy, szczególnie wtedy kiedy wysypią się na nią drobinki piasku. Można ją co prawda zabezpieczyć, ale daje to nowe koszty, ponieważ trzeba ją dodatkowo polakierować.
Przedmioty wykonane z tej substancji nie poddaje się recyklingowi.

Żywica jest wykorzystywana bardzo szeroko, z racji swoich pozytywnych właściwości. Jest to materiał uniwersalny, który wykorzystuje się jako komponent lakierów, farb i laminatów. Bardzo często jest też składnikiem klejów. Jest idealna do zabezpieczania konstrukcji stalowych i metalowych przed rdzą i korozją. Idealnie zalewa elementy elektryczne, tworzy się z niej posadzki przemysłowe, zabezpiecza i uzupełnia beton. Sprawdza się w przemyśle budowlanym, chemicznym, motoryzacyjnym i elektronicznym. Uszczelnia konstrukcje drewniane i jest wykorzystywana do ochrony blatów, mebli, tworzy się z niej nawet elementy dekoracyjne.

Rodzaje żywic epoksydowych

Na rynku znaleźć można bardzo wiele przykładów żywic epoksydowych, które są przeznaczone do posadzek i powłok różnego rodzaju .
Różnice między nimi polegają na sposobie ich montażu, wykończeniu, grubości warstwy i rodzaju sprzętu, przy pomocy, którego można je przerobić czy nałożyć.
Żywice można rozróżnić jako materiał samorozlewny, który nakłada się za pomocą rakli lub jako substancję do aplikowania za pomocą wałka. Pierwszy rodzaj żywicy idealnie sprawdza się jako posadzka w halach wystawowych, magazynach produkcyjnych lub nawet w domu. Drugi przykład żywicy epoksydowej to rodzaj żywicy cienkowarstwowej i jest wykorzystywany do nakładania różnych warstw zabezpieczających w domu.
Cena żywicy to około 80zl za m2 w przypadku żywicy samorozlewnej. Jeśli chodzi o rodzaj żywicy nakładanej wałkiem to jej cena zaczyna się już od 30 zł, przez co jest ona wariantem znacznie tańszym. Posadzkę z takiego materiału można wykonać samodzielnie. Czynność ta jest podobna do malowania wałkiem ścian farbą.