zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Jakie osłony sprawdzą się w nietypowych oknach
Dom

Jakie osłony sprawdzą się w nietypowych oknach?

Okna o niestandardowych wymiarach i kształtach są niebanalnym akcentem architektonicznym budynku i z całą pewnością skupiają na sobie uwagę. Wybierając okna do domu, oprócz walorów estetycznych, należy jednak uwzględnić również względy praktyczne. Okno funkcjonalne to takie, które nie tylko wpuszcza do pomieszczenia dostateczną ilość światła dziennego, ale również odznacza się odpowiednią izolacyjnością cieplną. Parametr ten wpływa na możliwie najniższą energochłonność budynku, pod warunkiem jednak że zadbamy również o jakościowe osłony wewnętrzne, które pozwolą ograniczyć zbytnie nasłonecznienie w okresie letnim. Jakie osłony sprawdzą się w oknach o niestandardowych wymiarach?

Co wyróżnia okna w niestandardowych rozmiarach?

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, producenci okien są dzisiaj w stanie stworzyć okna o niemal dowolnie wybranych kształtach. Taka możliwość jest znacznie kosztowniejsza i bardziej czasochłonna, niż wybór tradycyjnych rozwiązań, jednak pozwala na osiągnięcie ciekawego efektu wizualnego. Domy o nietypowej stolarce okiennej wyróżniają się spośród pozostałych budynków, ale to jaki ostatecznie efekt osiągniemy zależy przede wszystkim od tego, czy uda nam się stworzyć w projekcie harmonijną całość z kształtem i charakterem bryły. W przeciwnym wypadku, możemy osiągnąć efekt całkowicie odwrotny, dlatego wybór kształtu okien i decyzję o zastosowaniu niestandardowych rozwiązań najlepiej zostawić projektantom.

Wybór najodpowiedniejszej osłony

Niestandardowe okna mogą mieć różne kształty, takie jak eliptyczny, półokrągły i okrągły, czy trójkątny. Mogą mieć również nietypowe rozmiary – bardzo wąskie lub bardzo szerokie. Stanowią spore wyzwanie nie tylko dla stolarza, ale także w codziennym użytkowaniu. Problematyczne może okazać się już samo ich umycie lub brak możliwości otworzenia, czy kłopot ze znalezieniem pasującej osłony okiennej. Znalezienie dobrze dopasowanej osłony okna może być trudniejsze, niż to zakładaliśmy wcześniej – producenci nie mają w swojej ofercie niestandardowych rozmiarów i kształtów, ale wykonują takie nietypowe realizacje na zamówienie po wcześniejszym dokładnym wymierzeniu otworu okiennego.

Rolety na wymiar dają spore możliwości aranżacyjne i pozwalają zamontować je na niemal każdej powierzchni. Spośród najczęściej wybieranych osłon na okna niestandardowe zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się plisy okienne. To bardzo sprytny i zaawansowany technicznie sposób zasłonięcia okien o różnych wymiarach i kształtach. Wyróżnia je nietypowa budowa, która pozwala na dokładniejsze dopasowanie do konkretnego kształtu okna. Wszystko to sprawia, że na podobnych powierzchniach sprawdzają się zdecydowanie lepiej, niż tradycyjne rolety wolnowiszące czy kasetowe. Plisy okienne mają bardzo estetyczne wygląd, a mechanizm ich działania opiera się na działaniu harmonijki, w którą zwijany jest materiał. Co więcej, zwijanie to może być realizowane w dowolnym kierunku – od góry, jak i od dołu, dzięki czemu możemy lepiej kontrolować natężenie światła słonecznego w pomieszczeniu. Ich montaż wyróżnia dowolność wyboru zarówno miejsca, jak sposobu. Na oknach niestandardowych mogą być zakładane bezinwazyjnie, dzięki zastosowaniu specjalnych zaczepów i prowadnic, które wyznaczają tor poruszania się osłony. Najczęściej montuje się je w świetle szyby, chociaż możliwości są o wiele większe – można wybrać również montaż na listwie przyszybowej oraz na ramie okiennej.