Jeśli jest ktoś, kto zna się na oświetleniu, to są to Skandynawowie – z niemal całkowitym brakiem naturalnego światła dziennego podczas długich miesięcy zimowych, skontrastowanym z przesiąkniętym słońcem latem, kiedy ono ledwo zachodzi. Te trudne warunki wymagają sprytnego wykorzystania światła – coś, w czym Skandynawowie są wyjątkowo dobrzy. Dlatego też mogą stanowić oni inspirację do zmiany domowego oświetlenia. Co może okazać się ważne? Mianowicie, neutralne kolory i skupione lampy podłogowe, aby uzyskać ciepłą i przytulną atmosferę w uścisku zimowych ciemności.
Czym jest oświetlenie skandynawskie?
Oświetlenie skandynawskie składa się z lamp stołowych, podłogowych i wiszących wyprodukowanych przez marki pochodzące z Norwegii, Danii Lub Szwecji. Lampy w stylu skandynawskim charakteryzują się czystymi liniami i skupieniem na ciepłym, rozproszonym świetle, które jest bliższe światłu świec niż ostremu, neonowemu oświetleniu.
Skandynawowie zazwyczaj nie mają nadmiernego oświetlenia w swoich domach, wybierając zamiast tego strategicznie rozmieszczone lampy podłogowe i stołowe. Jeśli już mają oświetlenie górne, to często jest ono dość stonowane. Mocniejsze oświetlenie jest zarezerwowane dla pomieszczeń, w których jest ono niezbędne: kuchni i łazienki. Tak często prezentuje się też skandynawska sypialnia.
Nowoczesne oświetlenie skandynawskie
Podobnie jak w przypadku całego skandynawskiego wzornictwa, kluczowa jest funkcjonalność. Być może bardziej niż inne elementy designu, oświetlenie jest wysoce techniczne i dlatego wymaga ogromnej wiedzy, aby dobrze je wyprodukować. Ponieważ technologia zmienia się i doskonali z biegiem czasu, innowacje są integrowane w skandynawskim oświetleniu. Jest to szczególnie widoczne w zakresie technologii LED i lamp przenośnych, które stały się popularną alternatywą dla lamp stołowych, wykorzystujących – wydawałoby się – nieporęczne przewody.
Skandynawskie oświetlenie i Hygge
W Skandynawii, gdzie przez większą część roku jest ciemno, oświetlenie jest niezwykle ważne. Mieszkania są tak urządzone, aby zmaksymalizować ilość światła bez tworzenia surowej atmosfery, a to w dużej mierze tworzą skandynawskie lampy – zarówno wiszące, jak i podłogowe. Co więcej, oświetlenie jest istotną częścią filozofii wnętrzarskiej Hygge, duńskiej praktyki przytulności. Często używane są świece, między innymi dla budowania nastroju, szczególna uwaga jest też zwracana na sposób, w jaki oświetlenie jest rozmieszczone w całym domu.