zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Wnętrza

Styl rustykalny – charakterystyka, inspiracje i opinie klientów

Styl rustykalny można dostrzec w wielu domach i mieszkaniach osób, które są aktualnie na etapie urządzania się. Mnóstwo ludzi wraca w swoich wnętrzach do natury, prostoty i kolorów, chcąc stworzyć idealną przestrzeń do funkcjonowania dla siebie i swojej rodziny. Co warto wiedzieć o stylu rustykalnym? Jakie meble i dodatki dominują w takich wnętrzach? Jak żyje się konkretnym osobom w takich mieszkaniach i domach? Na te oraz na wiele więcej innych pytań – odpowiedzi poniżej.

Styl rustykalny charakterystyka

Styl rustykalny pojawił się we wnętrzach już dobrych kilka lat temu. Początkowo, klienci podchodzili do niego dość sceptycznie, z dużą dozą niepewności, gdyż nie do końca wiedzieli, czy nie jest to powrót do starych, klasycznych klimatów. Jak udowodnili projektanci, designerzy oraz fani tego stylu – jest to ukłon dla natury, prostoty, minimalizmu, ale i wyjątkowych, dobrych jakościowo materiałów. Styl rustykalny będzie odpowiadał przede wszystkim osobom, które cenią ciepłe, klimatyczne pomieszczenia, w których nie brakuje zapachu świeżego drewna oraz mnóstwa kolorów i różnorodnych faktur.

Jakie meble dominują w rustykalnych wnętrzach?

Właściciele rustykalnych domów i mieszkań często twierdzą, iż meble w ich mieszkaniach są połączeniem mebli typowo górskich z wiejskimi. Proste, naturalne drewno, nieprecyzyjne kształty, odrobina ciekawych, oryginalnych ozdób. Takie meble dość trudno znaleźć w popularnych sieciówkach meblowych, dlatego też często klienci zamawiają je u zaprzyjaźnionych stolarzy. Są więc one wykonane ze świetnego drewna, które służy użytkownikom przez kilkadziesiąt lat i cały czas jest w nienagannym stanie. Do tego dochodzi kilka efektownych i bardzo funkcjonalnych mebli, które są jednocześnie ozdobą pomieszczeń. Mowa tu o gustownych regałach, ciekawych półkach, praktycznych stoliczkach, stołkach, taboretach itp.

Kolorystyka

Styl rustykalny stawia na naturalne barwy. Brąz, zieleń, biel oraz szarość – te odcienie zazwyczaj dominują w meblach, lampach oraz akcesoriach dekoracyjnych. Projektanci wnętrz często „bawią się” również materiałami oraz ich fakturami. W stylu rustykalnym len może efektownie wyglądać w połączeniu z aksamitem lub welurem, co sprawia, że takie wnętrza są bardzo ciepłe i klimatyczne.

Czy styl rustykalny jest tylko chwilową modą, czy można liczyć, że zostanie z nami na dłużej? Biorąc pod uwagę, iż sami producenci mebli zaczęli powoli tworzyć asortyment w takim klimacie, można wywnioskować, że falerystyka wnętrza będą na topie jeszcze przed kilka kolejnych lat. Klientom bardzo podobają się takie pomieszczenia. Wielu z nich znacznie lepiej się czuje, gdy otacza ich naturalne drewno, przyjemne materiały oraz cała masa różnych kolorów i wzorów. Co ważne, w takich wnętrzach bardzo łatwo dokonuje się zmiany, a gdy tylko jakaś rzecz znudzi się użytkownikowi – bez problemu można zastąpić ją całkiem nową, w podobnym klimacie. Dotyczy to przede wszystkim dywanów, poduszek, pledów, zasłon i innych tkanin, które są niewodzonym elementem każdego pomieszczenia urządzonego w stylu rustykalnym.