Należy mieć świadomość, że konieczna jest regularna regulacja szczelności okien. W ten sposób będą one w stanie możliwie najdłużej zachować swoje właściwości. Oczywiście będzie to miało także przełożenie na oszczędności użytkowników. Godny uwagi jest jednak fakt, że nie wszystkie regulacje będą wymagały obecności specjalisty.
W jakim celu należy regulować okna?
Warto wiedzieć, że istnieje kilka istotnych przyczyn, dla których rekomendowane jest przeprowadzanie systematycznej regulacji okien w domu. Doskonałym przykładem mogą być zmieniające się pory roku. Należy stosować różny stopień przylegania skrzydła do ramy okiennej przez występującą różnicę temperatur. Podczas lata można pozwolić sobie na zmniejszenie docisku. W ten sposób nawet zamknięte okno będzie przepuszczało powietrze. Ułatwia to oczywiście samoczynną wentylację określonego pomieszczenia.
Z kolei zimą właściciel mieszkania powinien uwzględnić znacznie niższe temperatury. Konieczna będzie bowiem zdecydowanie bardziej szczelna konstrukcja. Rekomendowane jest wyregulowanie okien w taki sposób, by zimne powietrze nie dostawało się do środka pomieszczenia.
Kolejnym istotnym powodem, dla którego należy regulować omawiane okna jest konieczność odpowiedniego ustawienia skrzydła. Może bowiem dojść do sytuacji, że podczas użytkowania dane skrzydło delikatnie opadnie. W ten sposób nie będzie możliwe domknięcie. Mogą również powstać problemy przy otwieraniu okna. Jedynym rozwiązaniem będzie wtedy przeprowadzanie bardzo dokładnej regulacji skrzydła.
Regulacja z pozycji skrzydła okiennego
Należy mieć świadomość, że do prawidłowego ustawiania skrzydła okiennego konieczne będzie wykorzystanie klucza imbusowego. Zasada działania tego produktu jest zdecydowanie prostsza niż mogłoby się wydawać. W pierwszej kolejności rekomendowane jest delikatne otworzenie okna.
Dopiero później należy zdjąć osłonę dolnego zawiasu. W tym momencie trzeba włożyć do środka wspomniany wcześniej klucz. Godny uwagi jest fakt, że podczas przekręcenia klucza w prawo dojdzie do podniesienia skrzydła, z kolei w lewo – do opuszczenia.
W przypadku, gdy omawiany zabieg nie przyniesie żadnych spodziewanych efektów zalecane jest użycie klucza przeznaczonego do regulacji zawiasu w drugiej pozycji. Można w ten prosty sposób przesunąć skrzydło w prawo, albo w lewo.
Bardzo istotna jest odpowiednia regulacja zawiasu górnego. Użytkownik będzie miał do niego dostęp dopiero po otworzeniu okna w jego górnej części. Ponadto przy wykorzystaniu klucza imbusowego możliwe jest opuszczenie lub podniesienie skrzydła od strony klamki.
W jaki sposób powinna być wykonana regulacja siły docisku skrzydła do ramy okiennej?
Właściwego wyregulowania stopnia docisku skrzydła do ramy można dokonać przy wykorzystaniu wkrętaka do śrub. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że wpłynie to bezpośrednio na szczelność określonego okna. Następnie po jego otwarciu można zaobserwować na skrzydle rolki mimośrodowe.
Rekomendowane jest w tym momencie bardzo ostrożne przykręcenie narzędzia w lewo lub prawo. Należy zadbać o to, by wszystkie rolki były ustawione w identycznej pozycji. Kolejnym etapem będzie otworzenie okna na oścież i wyregulowanie rolki zlokalizowanej po przeciwnej stronie wspomnianego skrzydła.