zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Zalety doniczek z betonu architektonicznego
Dom

Zalety doniczek z betonu architektonicznego

Dobieranie donic dla roślin na taras, do domu lub do ogrodu to jeden z najbardziej przyjemnych etapów aranżowania przestrzeni. Niestety, nawet jeśli jesteśmy zapalonymi ogrodnikami i nawet jeśli mamy pewne sukcesy w urządzaniu wnętrz, możemy napotkać tutaj nie lada problemy. Sporną kwestią są materiały, z których powinny być donice.

Jednym z hitów ostatnich sezonów są doniczki betonowe. Doskonale współgrają z naturalnymi aranżacjami: pasują na taras wyłożony kamieniem, jak i do ukwieconej oranżerii. Są trwałe i odporne na działanie wysokich oraz niskich temperatur, przepuszczają powietrze i wilgoć. Dzięki szczególnym właściwościom betonu architektonicznego można uzyskać z nich niemal każdy dowolny kształt i fakturę. Doniczki betonowe najlepiej jest kupować w kolorach jak najbardziej naturalnych dla surowca, czyli w kolorze białym, szarym lub w odcieniu piaskowym.

Dlaczego warto wybrać donice z betonu architektonicznego?

Doniczki z betonu architektonicznego doskonale wpisują się w aranżację nowoczesnych ogrodów. Minimalistyczne w swojej formie, dobrze podkreślają piękno zarówno mocno rozkrzewionych roślin o bogatym listowiu i kolorowym ukwieceniu, jak i roślin oszczędnych w swojej formie (np. tak zwane języki teściowej).

Beton architektoniczny – właściwości

Beton architektoniczny, z którego wykonane są nowoczesne doniczki betonowe, to materiał oddychający. Przepuszczający parę wodną i powietrze. Dzięki tym właściwościom zapewnia on doskonałą ochronę dla korzenia rośliny przed przegrzaniem i przed wysuszeniem.

Jaki kształt powinna mieć betonowa doniczka?

W sklepach znajdziemy donice z betonu architektonicznego w najróżniejszych kształtach. W wielu miejscach można zamówić je na indywidualny wymiar. Szukając odpowiedniego modelu dla siebie, warto wziąć pod uwagę rodzaj rośliny, która zamieszka w doniczce. Duże doniczki z betonu pięknie wyglądają w ogrodzie, ustawione wprost na trawie lub na tarasie. Można zasadzić w nich największe krzewy. Podłużna i wysoka donica betonowa jest najlepsza dla palmy, draceny, a także dla iglaków. Płaskie i płytkie doniczki z betonu, przypominające nieco tacę na stolik, będą odpowiednie do małych ogrodów stolikowych, a także do nasadzeń kaktusów, nowalijek oraz do uprawy drzewek bonsai.

Co zrobić, aby doniczki betonowe wyglądały dobrze?

Jak widać, zalety doniczek z betonu są liczne. Tak naprawdę jednak ostatecznie o tym, czy doniczki betonowe będą dobrze wyglądały, decyduje to, jak bardzo będą dopasowane do rodzaju roślin oraz do aranżacji przestrzeni, w której je ulokujemy.