zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

styl vintage
Wnętrza

Styl vintage – jak stylowo urządzić wnętrza?

Styl vintage charakteryzuje się starymi meblami i dodatkami, które często niosą ze sobą jakąś historię. To właśnie dlatego jest uwielbiany przez coraz większa liczbę osób. Często można usłyszeć, że mieszkanie w stylu vintage ma duszę. W takim razie jak osiągnąć taki efekt? Jakie kolory, dodatki i meble wybrać? W poniższym artykule podpowiemy, jak osiągnąć upragniony efekt. 

styl vintage

Styl vintage – od czego się zaczęło?

Zanim jednak przejdziemy do omówienia, w jaki sposób efektownie zaaranżować mieszkanie w stylu, krótko omówimy skąd on właściwie pochodzi.

Początkowo słowo vintage kojarzone było wyłącznie z winem dobrego gatunku. Określenie to wskazywało na wysokiej jakości trunek wytwarzany z owoców zebranych w tym samym roku.

Z czasem określenie to zaczęło przenikać do świata mody. Styl vintage w świecie fashion inspirowany jest latami 40 i 50 XX wieku. 

Na końcu określenie to zaczęło funkcjonować w architekturze. We wnętrzach styl vintage nie odnosi się do żadnych konkretnych lat. Jedynym warunkiem, jest wiekowość mebli i dekoracji. Muszą mieć one nie mniej niż 20 lat.

Jak zastosować styl vintage we wnętrzach?

Mieszkanie w stylu vintage powinno zawierać elementy sprzed dekad. Pamiętaj jednak, aby z nimi nie przesadzić! Jeśli to zrobisz, nie uzyskasz efektu oryginalnego, świeżego wnętrza. Stare meble połącz z nowoczesnymi. 

Istotne jest również, aby wyposażenie było autentyczne, a nie specjalnie stylizowane. Pomoże ci to wnieść odpowiedni klimat i duszę do wnętrz. 

Pewnie zadajesz sobie pytanie, jak znaleźć oryginalne produkty? Warto wybrać się na różnego rodzaju targi oraz poszukać aukcji w internecie. Często można tam trafić na niepowtarzalne dodatki, które świetnie ozdobią pokój w stylu vintage. Postaw na jeden wyróżniający się mebel. Najlepiej w mocnym kolorze, aby przyciągał wzrok. Następnie dobierz do niego pozostałe elementy. Pomoże ci to uniknąć niepotrzebnego chaosu. 

styl vintage

Mieszkanie w stylu vintage – jakie wybrać kolory? 

Styl vintage charakteryzuje się jasnymi kolorami w ciepłych tonach. Stanowią one bazę dla oryginalnych, starych mebli w mocnych barwach. Bardzo popularne są ciemnobrązowe komody, które z pewnością wiele osób pamięta z młodości. Postaw na jasne ściany, najlepiej w bieli, delikatnym beżu oraz jasnych szarościach. Do takiej podstawy świetnie sprawdzą się zielone, musztardowe oraz żółte dodatki.

Pokój w stylu vintage – jak urządzić salon?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, warto zdecydować się na bezpieczną podstawę w postaci jasnych ścian i mebli. Pokój dzienny w stylu vintage jest bardzo łatwo urządzić ze względu na dodatki. To dzięki nim można uzyskać efekt mieszkania z duszą. Stonowaną bazę należy urozmaicić gramofonami, starymi walizkami oraz płytami winylowymi. Warto również wybrać stare fotele oraz niewielkie komody na wysokich nóżkachOstatnio bardzo modny jest również parkiet ułożony w jodełkę. 

Pokój w stylu vintage dla nastolatki

Omawiany przez na styl stał się niezwykle popularny wśród młodych osób. Jak zatem urządzić  pokój w stylu vintage, aby był jednocześnie  funkcjonalny i oryginalny? Do biurka dobierz masywny, stary fotel i oryginalny regał. Na ścianach powieś plakaty oraz reklamy np. perfum. W stylu vintage często można spotkać lustra ze stylizowanymi ramami. Jeśli te niewielkie elementy to za mało, dobrą opcją będzie tapeta w stylu retro.