zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

styl loft
Dom Wnętrza

Styl loft – wszystko, co warto wiedzieć

Styl loft cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród europejczyków. Industrialne mieszkania obecnie kojarzą się z niebanalnym gustem oraz niespotykanymi wcześniej dodatkami. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się loftowy styl i jak zaaranżować wnętrza zgodnie z nim.

styl loft

Historia stylu loftowego

Styl loft powstał w latach 50 XX wieku w Nowym Jorku. Początkowo mieszkania tego typu były aranżowane w opustoszałych budynkach fabryk oraz magazynów. W tamtym okresie lofty cieszyły się popularnością głównie ze względu na niską cenę. Industrialne wnętrza przykuwały uwagę artystów. Polacy zaczęli się interesować surowo zaaranżowanymi przestrzeniami pod koniec lat 90. Od tamtej pory, lofty cieszą się coraz większą sławą.

Styl loft – cechy charakterystyczne

Mieszkania w stylu loftowym charakteryzują się otwartą przestrzenią oraz dużymi oknami.  Aranżacje loftów często sprawiają wrażenie niewykończonych. Dzieje się tak za sprawą oryginalnych elementów takich jak widoczne rury, ściany z betonu, czy też niedbale ułożona cegła. W lofcie niejednokrotnie można spotkać stropy. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wyeksponowanie kabli. Aranżacje loftów cechują się minimalizmem i prostotą. 

Oczywiście, wygląd to nie wszystko! Mieszkanie w stylu loftowym poza niesamowitą prezencją, cechuje się również funkcjonalnością!

Dodatki w stylu loftowym 

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę są lampy. Styl loft jest surowy, więc idealne będą wiszące żarówki bez kloszy z widocznym kablem. Jeżeli chcesz wykorzystać osłony, pamiętaj, żeby były minimalistyczne.

Kolejnym ważnym detalem jest zastosowanie metalowych elementów, które idealnie dopełnią całe wnętrze. Mieszkanie w stylu loftowym powinno być wyposażone w meble o prostych wykończeniach. Nie mogą one mieć żadnych zdobień.

Roślinność w industrialnych wnętrzach musi być zielona! Nie ma tu miejsca na kolorowe kwiaty. 

Staraj się nie wykorzystywać tekstyliów. Zrezygnuj z zasłon i firanek – żaluzje z pewnością wystarczą. Jeżeli nie wyobrażasz sobie życia bez dywanu – wybierz ten najprostszy, bez wzorów. Zamiast obrazów, postaw na plakaty i szkice – to doda wnętrzu charakteru i oryginalności.

Dobierając dodatki, pamiętaj, aby były one w tych samych kolorach. Pomoże Ci to zachować harmonię w całym mieszkaniu.

styl loft - aranżacje

Aranżacje loftów – o czym warto pamiętać?

W momencie kiedy urządzamy mieszkanie w stylu loftowym, powinniśmy pamiętać o otwartej przestrzeni oraz dużych oknach. Twoje aranżacje powinny być przemyślane. Staraj się, aby wszystkie elementy do siebie pasowały.  

Jak już wspominaliśmy, w stylu loft przeważa prostota i minimalizm. Dlatego mieszkanie nie powinno mieć zbyt wielu dodatków. Ważne jest również zachowanie stonowanych kolorów. Idealnie sprawdzą się szarości i beże przełamane czernią. 

Aby Twoje mieszkanie idealnie wpasowało się w styl loft – pamiętaj o przemysłowych dodatkach. Jeśli chcesz nieco ocieplić wnętrze, powinieneś zastosować drewno. Świetnie wpasuje się ono w industrialny klimat.

Pamiętaj – mniej znaczy więcej!