Mieszkania bezczynszowe są zdecydowanie ciekawą propozycją dla tych, którzy co miesiąc chcieliby zaoszczędzić na rachunkach oraz czynszu. Wszystkie rodzaje nieruchomości mają swoje wady i zalety tak samo nieruchomości bezczynszowe, mają cechy, które dla niektórych mogą być wadą. Przed zakupem mieszkania bezczynszowego warto zaznajomić się z ich charakterystyką.
Mieszkania bezczynszowe — co to znaczy?
Mieszkania bezczynszowe są najczęściej poszukiwane wśród osób, które chcą zaoszczędzić na rachunkach. Tak jak sama nazwa wskazuje są to nieruchomości, w których nie płacimy czynszu. Dawniej przywilej ten posiadali jedynie właściciele domków jednorodzinnych oraz innych rodzajów budynków, które posiadały wyłącznie jednego właściciela.
Mieszkania bezczynszowe są więc nieruchomościami, których posiadanie nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty comiesięcznego czynszu. Czynsz jest pewnego rodzaju opłatą administracyjną uiszczaną na rzecz spółdzielni lub wspólnoty, która zarządza danym budynkiem. Zaoszczędzenie kilkuset złotych miesięcznie na czynszu daje nam oszczędność w skali roku wynoszącą około kilku tysięcy złotych.
Mieszkania bezczynszowe a fundusz remontowy
Nie oznacza to jednak, że nie mamy żadnych opłat związanych z mieszkaniem. Kosztami, które musimy ponosić regularnie są opłaty za media takie jak prąd, woda, gaz, a także wywóz śmieci. Większość kosztów w mieszkaniu bezczynszowym to opłaty związane z okresowymi remontami części wspólnej, które niestety co jakiś czas należy przeprowadzić. Ponieważ w lokalach tych nie istnieją żadne opłaty administracyjne w związku z tym nie posiadają one tak zwanego funduszu remontowego. W takim wypadku, jeżeli pojawi się konieczność przeprowadzenia jakiejś jakieś naprawy lub remontu, wszyscy lokatorzy są zobowiązani do jednorazowego zapłacenia kosztów z tym związanych.
Niestety te liczy się najczęściej w tysiącach złotych, a więc są to koszta o wiele większe niż miałaby miejsce w przypadku regularnych wpłat na tak zwany fundusz remontowy. Warto pamiętać o tym, że pieniądze zaoszczędzone na czynszu powinny stanowić dla nas pewnego rodzaju poduszka bezpieczeństwa na pokrycie niespodziewanych kosztów związanych z naprawami oraz remontami.
Mieszkania bezczynszowe a części wspólne budynku
Dodatkowo właściciele mieszkań bezczynszowych są obarczeni odpowiedzialnością za tak zwane części wspólne lokalu, którymi są na przykład: sprzątanie klatki schodowej, pielęgnacja zieleni wokół lokalu, a zimą odśnieżanie dojścia do budynku. Są to czynności, których można uniknąć poprzez wynajem firmy, która specjalizuje się w pracach związanych z utrzymaniem nieruchomości bezczynszowych. Niestety wymaga to jednogłośna i decyzji wszystkich osób, które są lokatorami. Z tego powodu to właśnie lokatorzy zajmują się wykonywaniem tego typu czynności i prac pielęgnacyjnych części wspólnych budynku. Jest to powodem, dlaczego nowoczesne, deweloperskie mieszkania bezczynszowe zaprojektowane zostały w sposób, który ma zminimalizować udział części wspólnych w konstrukcji budynku.