zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Dom

KWASEK CYTRYNOWY – jak wykorzystać go w domu?

Kwasek cytrynowy znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach życia codziennego. Produkt jest wykorzystywany między innymi w żywności, kosmetologii i środkach czyszczących. Kwasek cytrynowy występuje powszechnie w organizmach roślin i zwierząt, bierze on udział w metabolizmie węglowodanów.

CHARAKTERYSTYKA KWASKU CYTRYNOWEGO

Kwas cytrynowy jest słabym kwasem, który ma postać małych, przejrzystych kryształków. Charakteryzuje się brakiem zapachu i kwaśnym smakiem. W produkcji żywności jest wykorzystywany do przedłużania świeżości – jako konserwant. Jego działanie polega na zapobieganiu lub spowalnianiu rozwoju bakterii i pleśni, a także drożdży i grzybów. Jest również dodawany do żywności w celu nadania jej kwaśnego smaku. Jego właściwości bakteriobójcze sprawiają, że jest wykorzystywany również w środkach czystości i kosmetykach. Dodatkowo w kosmetykach ma on działanie niwelujące przebarwienia i delikatnie złuszcza naskórek.

5 PROPOZYCJI WYKORZYSTANIA KWASKU CYTRYNOWEGO W DOMU

Odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym

Jak przeprowadzić odkamienianie czajnika kwaskiem cytrynowym? Substancja ma działanie delikatnie żrące zasadowy kamień, pochodzący z wody, w związku z czym można wykorzystywać go do odkamienienia czajnika. Wystarczy wsypać go do czajnika wlać wodę i zagotować. Pozostawić na kilka minut, a następnie wylać wodę i wypłukać czajnik.

Kwasek cytrynowy do prania odzieży

Możesz dodać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego do prania, bezpośrednio do proszku do prania, aby wzmocnić jego działanie. Możesz też samodzielnie stworzyć proszek do prania wykorzystując do tego: po jednej szklance sody oczyszczonej, boraksu i płatków mydlanych, pół szklanki kwasku cytrynowego i kilka kropelek olejku eterycznego.

Domowy sposób na przypalone garnki

W celu usunięcia spalenizny należy nałożyć kilka łyżeczek kwasku na przypalone miejsca, a następnie wlać wodę i zagotować. Kiedy woda wystygnie umyć garnek.

KWASEK CYTRYNOWY ZASTOSOWANIA 

Jakie jeszcze zastosowania kwasku cytrynowego poleca się wypróbować? 

Czyszczenie zabarwionych przez owoce lub warzywa (takie jak buraki, jagody) rąk.

Wystarczy wysypać trochę kwasku cytrynowego na dłonie i chwilę pocierać, można zwilżyć dłonie wodą. Następnie należy spłukać kwasek wodą.

Czyszczenie armatury łazienkowej kwaskiem cytrynowym

Aby wyczyścić zakamieniałą armaturę łazienkową wystarczy wymieszać łyżeczkę kwasku cytrynowego z połową szklanki wody, następnie namoczyć ściereczkę lub ręcznik papierowy i obłożyć elementy, które chcemy odkamienić. Po kilku minutach ściągnąć i opłukać ciepłą wodą, a nasza armatura będzie wyglądała jak nowa.

PODSUMOWANIE 

Jak widać kwasek cytrynowy może być wykorzystywany w gospodarstwie domowym na wiele różnych sposobów, warto więc mieć go w domu i wykorzystywać jako naturalny zamiennik środków czystości. Pamiętaj, żeby kupować tylko sprawdzone produkty wysokiej jakości z dobrego sklepu ze zdrową żywnością