zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

Wnętrza

Jak urządzić pokój zabaw dla dzieci?

Obecnie wiele dzieci dysponuje ogromną ilością zabawek, których nie sposób upchnąć w szafach albo pudełkach. Dla rodziców dużym problemem jest to, że często można je znaleźć dosłownie w każdym pomieszczeniu w domu. Jeżeli mamy wystarczająco duże miejsca, warto pomyśleć o pokoju zabaw dla dzieci.

Korzyści z wyodrębnienia pokoju zabaw dla dzieci

Pokój zabaw dla dzieci wcale nie musi być duży. W gruncie rzeczy można po prostu wydzielić odpowiednią strefę w pokoju dziecięcym, jednak wówczas takie pomieszczeniu musi być przestronne. Korzyści z osobnego pokoju są takie, że łatwiej będzie utrzymać zabawki w jednym miejscu, ponieważ dziecko nauczy się, że to właśnie tamto miejsce służy do zabawy. W pewnym stopniu pozwoli to uniknąć ogromnego bałaganu w całym domu. Rozdzielenie pokoju zabaw od pokoju dziecięcego może również korzystnie wpłynąć na sen malucha – w swoim „zwykłym” pokoju dziecko będzie bardziej wyciszone, ponieważ nie będzie kojarzył się on z szaloną rozrywką, a właśnie ze spaniem, odrabianiem lekcji albo czytaniem. Ponadto, gdy dziecko dorośnie, pokój zabaw będzie można przekształcić w zupełnie inne pomieszczenie.

Jak urządzić pokój zabaw dla dzieci?

Urządzając pokój zabaw dla dzieci, warto pamiętać o wyborze takich mebli, dzięki którym wszystko, co zostanie na nich postawione, będzie w zasięgu ich wzroku i rączek. Dzięki temu dziecko nie będzie musiało wołać rodziców, gdy będzie chciało pobawić się określoną zabawką. Warto również zwrócić uwagę na to, jak będą przechowywane zabawki – należy unikać sytuacji, w których dziecko może przewrócić na siebie mebel albo przytrzasnąć sobie czymś palce.

Jednocześnie należy nie przesadzać z ilością mebli – w końcu pokój zabaw służy do zabawy. Powinno zostać wystarczająco dużo miejsca do rozłożenia zabawek na podłodze i swobodnej rozrywce. Warto zainwestować w miękki dywan, dzięki czemu zabawa na ziemi będzie bardziej komfortowa. Można również sięgnąć po duże poduchy.

W takim pokoju doskonale sprawdzi się również podwieszany fotel albo huśtawka, które nigdy się nie znudzą, a dostarczą wiele radości. Doskonałym pomysłem będzie również wykorzystanie ścian – można zdecydować się na tablicę kredową, najlepiej taką dużych rozmiarów, żeby dziecko miało wiele przestrzeni. Oprócz naklejek kredowych warto przemyśleć kolor ścian. W pokoju zabaw sprawdzą się wzory albo malunki, można nawet pokusić się o stworzenie za ich pomocą specjalnej scenerii.

W przypadku większego pokoju można również zakupić namiot, najlepiej tipi, który automatycznie dostarczy dziecku kolejnych pomysłów do zabaw. Równie dobrym wyjściem będzie rozwieszenie baldachimu, np. w kącie pokoju. Chodzi bowiem o to, by w pomieszczeniu stworzyć jeszcze kolejną oddzieloną lub zadaszoną przestrzeń, która idealnie nada się zabaw w różne plemiona lub drużyny.

W takim pokoju można umieścić również konie na biegunach albo duże pluszaki. Przede wszystkim należy pamiętać, że pokój zabaw dla dzieci ma również rozwijać wyobraźnię malucha i stanowić dla niego bezpieczne miejsce.