W dzisiejszych czasach jedną z najbardziej problematycznych kwestii jest nadmiar użytkowania z energii elektrycznej, która jest wykorzystywana do ładowania urządzeń elektrycznych. Wobec wspomnianego wyzwania rozwiązanie odnajduje się w alternatywnych źródłach energii. W celu zapewnienia ciągłego przepływu energii, która jest generowana za pośrednictwem paneli fotowoltaicznych, to warto jest rozważyć rozwiązanie jakim jest magazyn energii elektrycznej.
Czym jest magazyn energii elektrycznej?
Magazyn energii umożliwia użytkownikowi przechowywanie nadwyżek energetycznych, które zostały wytworzone przez panele fotowoltaiczne, a ich zużycie jest mniejsze w porównaniu z wytworzeniem. Powstałe nadwyżki mogą być przydatne w sytuacji zwiększonej konsumpcji. Dodatkowo kiedy należymy do właścicieli wspomnianych magazynów możemy skorzystać z dwóch rozwiązań:
– zatrzymać wyprodukowaną energię- posiadacz instalacji może oddać wytworzoną nadwyżkę do sieci energetycznej, jednakże wraca do niego niepełna wartość oddanych zasobów. Magazyn umożliwia dostęp do takiej ilości prądu, który został wytworzony;
– uzyskanie niezależności jest to szczególnie przydatne w razie wystąpienia przerw w dostarczaniu prądu przez miejscową elektrownię.
Akumulator do fotowoltaiki
Bardzo popularnym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o korzystanie z paneli fotowoltaicznych jest korzystanie z akumulatora do fotowoltaiki, która wytwarza energii elektrycznej bądź odpowiada za magazynowanie energii elektrycznej. Akumulatory stanowią ogniwo wtórne, będące rodzaje ogniwa galwanicznego, które nie tak jak ogniwa pierwotne mogą być wielokrotnie użytkowane i ładowane prądem. Za sprawą reakcji chemicznych zachodzących wewnątrz sprzętu, a konkretnie w elektrolicie oraz na styku elektrolit i elektrod. Biorąc pod uwagę budowę oraz składu elektrolit możemy wyróżnić następujące rodzaje akumulatorów jak : litowo-jonowy, kwasowo-ołowiowy, niklowo-kadmowy, czy litowo-polimerowy. Przykładem najczęściej użytkowanego urządzenia jest akumulator kwasowo-ołowiowy. Z kolei do najlżejszych należy akumulator litowo- jonowy, który jest wykorzystywany w ramach mechanizmu wewnątrz samochodów elektrycznych.
Koszt magazynu energii elektrycznej jest uzależniony od wielkości zużycia prądu elektrycznego, z tego względu, że przy większym zapotrzebowaniu może on wynosić nawet do 50000 zł. Jednakże standardowe korzystanie obejmujące zakup urządzenia, kosztuje początkowo w okolicach 20000 zł. Cały czas kwestią dyskusyjną pozostaje dofinansowanie tzw. prosumentów, czyli producentów i konsumentów jednocześnie, z tego względu, że osoba korzysta z energii elektrycznej, która została wytworzona przez posiadane urządzenie.