Domy pasywne to takie, których projekt został tak przemyślany, by zminimalizować zużycie w nim energii potrzebnej do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń. Taki dom nie jest tani na etapie inwestycji, ale za to jego utrzymanie nie jest tak kosztowne jak w przypadku budynków tradycyjnych o zbliżonej kubaturze. Dlatego właśnie warto zastanowić się, ile tak właściwie kosztuje dom pasywny? Z jaką cenę trzeba się liczyć?
Dom pasywny cena projektu
Zacznijmy od tego, że w przypadku domów pasywnych już sam projekt jest dość drogi. Może on kosztować od 8 do 25 tysięcy złotych. Zwykle takie projekty nie są dostępne w formie gotowej, ale są przygotowywane pod indywidualne zamówienia. To wpływa na to, że cena projektu musi być wyższa, bo przygotowuje się ją zgodnie z konkretnymi oczekiwaniami i najnowszą dostępną technologią. Nie każdy architekt potrafi zaprojektować budynek pasywny. Konieczne jest odpowiednie wyliczenie powierzchni przeszkleń, tak by wnętrza były dobrze doświetlone, ale równocześnie nie było ogromnych strat ciepła. Bardzo ważne jest także prawidłowe rozmieszczenie pomieszczeń, które zwiększa ekspozycję tych, z których korzysta się w ciągu dnia na światło słoneczne.
Koszty budowy
Nie ma wątpliwości, że także koszty budowy domu pasywnego są wyższe, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Ma to związek z tym, że konieczne jest używanie materiałów najwyższej jakości o najlepszych parametrach. W przeciwnym wypadku nie można byłoby stworzyć budynku, w którym roczna zapotrzebowanie energetyczne nie przekracza 15 kWh/m2. Jeśli chodzi o koszty związane z budową, to należy przygotować się na minimum 450 000 złotych, choć jest to kwota ściśle związana z powierzchnię domu oraz z tym jak luksusowo ma on być wykończony. Oczywiście górnej granicy wydatków po prostu nie ma.
Wydatki się zwracają
Mówiąc o cenie domu pasywnego trzeba pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii – dom jest wprawdzie dość drogi, ale równocześnie szybko się on zwraca. Już po kilkunastu latach można wyjść na zero. Jak? Dzięki niskim rachunkom za energię elektryczną oraz niskim kosztom związanym z ogrzewaniem budynku. Przy aktualnych, dość wysokich cenach energii, można nawet liczyć na to, że inwestycja zwróci się jeszcze szybciej. Z tego powodu można bez większych obaw zdecydować się na dom pasywny, którego zakup jest inwestycją na długie lata. Nie można też zapominać, że mniejsze zużycie prądu, to także działanie bardziej przyjazne środowisku. Z czasem będzie ono jedynym dopuszczalnym w budownictwie rozwiązaniem.