zielonedomy.com.pl

Portal nieruchomości

łączenie kolorów
Dom Wnętrza

Łączenie kolorów we wnętrzach

W momencie, kiedy planujemy wprowadzić jakieś zmiany w naszych mieszkaniach, pierwszą myślą są meble i dodatki. Zastanawiamy się, jakie rzeczy wybrać oraz w jaki sposób je rozstawić. Jednak na końcu okazuje się, iż kluczowym elementem w aranżacjach wnętrz jest łączenie kolorów. To dzięki nim nasze mieszkania zyskują określony klimat i charakter. W poniższym artykule doradzimy, jak odpowiednio zestawiać ze sobą barwy oraz na co zwrócić szczególną uwagę przy ich doborze. 

łączenie kolorów

Kolorystyka wnętrz – o czym warto pamiętać?

Jeżeli chcesz, aby Twoje mieszkanie przez wiele lat wyglądało dobrze i nie wymagało częstych remontów, postaw na neutralne barwy. Są to odcienie beżu, szarości, bieli, ale też zgaszony pomarańcz oraz czerwień. Tworzą one idealną bazę do łączenia kolorów. 

Jeżeli lubisz eksperymenty i częste zmiany – zdecyduj się na mocne akcenty w postaci dodatków np. kolorowych poduszek lub dywanu. Pozwoli Ci to często zmieniać klimat wnętrz przy niskich kosztach.

Łączenie kolorów – bezpieczne zestawienia

Często kolorystyka wnętrz może popsuć efekt końcowy aranżacji. Odpowiednie zestawienia kolorów pomagają utrzymać w mieszkaniu harmonię i spokój. Aby zachować spójność i minimalizm, warto wybrać różne odcienie jednego koloru (barwy monochromatyczne). Jeśli nie chcesz ograniczać się w wyborze, możesz zastosować barwy pokrewne, czyli te, które sąsiadują ze sobą na kole (np. czerwony i pomarańczowy). Dopuszczalne jest również łączenie kolorów leżących naprzeciwko siebie (dopełniających). 

Pamiętaj jednak, aby zestawienia kolorów były zachowawcze. Postaw na dwa mało intensywne odcienie. W przeciwnym razie, wnętrze może stać się zbyt przytłaczające.

łączenie kolorów w mieszkaniu

Jak kolorystyka wnętrz wpływa na otoczenie?

Mało osób zdaje sobie sprawę, jak bardzo wnętrze może się zmienić przez zastosowanie innych odcieni ścian, czy też dodatków. Dzięki nim możemy przykładowo rozjaśnić i optycznie powiększyć pomieszczenie.

Do takiego zabiegu świetnie sprawdzi się kolor biały. Oprócz przestronności, pomoże on utrzymać wrażenie harmonii i czystości. Nie należy z nim jednak przesadzać! Zbyt duża ilość białego może sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się zimne i mało przytulne. Aby kolorystyka wnętrz wprawiała nas w wyciszenie i spokój, warto wybrać brązy i szarości w jasnych odcieniach. 

Kolorystyka wnętrz – ciepłe i zimne odcienie

Łączenie kolorów jest bardzo ważne w aranżacji mieszkania, ale nie powinniśmy zapominać o ich temperaturze i nasyceniu. 

Zimne kolory (niebieski, zielony, fioletowy) sprawiają, że pomieszczenie wydaje się większe. Działają one wyciszająco i relaksująco. Jednak, nieodpowiednio dobrana kolorystyka wnętrz w chłodnych odcieniach może powodować gorszy nastrój. Natomiast ciepłe barwy (pomarańczowy, czerwony, żółty) optycznie zmniejszają przestrzeń. Działają one na człowieka pobudzająco. Pamiętaj, aby z nimi nie przesadzić. Jeśli zastosujesz ich zbyt wiele, możesz mieć problemy z koncentracją.

Im większe nasycenie koloru, tym efekt pomniejszenia lub powiększenia jest bardziej widoczny. 

łączenie kolorów we wnętrzach