Kuchnia to pomieszczenie, w którym przebywamy o każdej porze dnia. Często nazywana jest sercem domu. Przygotowujemy w niej posiłki, przyjmujemy gości, pijemy poranną kawę i wiele innych… Przez to, jak wiele czynności w niej wykonujemy, mała kuchnia może być niesamowicie problematyczna w aranżacji. Przyjrzymy się zatem, jak skutecznie urządzić to pomieszczenie. Co zrobić, żeby maksymalnie wykorzystać niewielką powierzchnię?
Mała kuchnia w bloku – funkcjonalne ułożenie
Zapewne spotkaliście się kiedyś z pomysłem podziału pomieszczenia na pewne strefy? Mała kuchnia powinna mieć ich pięć. Ułatwią one codzienne funkcjonowanie. Dzięki nim będzie można uniknąć zbędnego przemieszczania się oraz chaosu podczas gotowania. Sprawdźmy zatem, jak powinny wyglądać efektowne aranżacje małej kuchni.
Strefa zapasów
W jej obrębie znajduje się lodówka oraz szafki lub szuflady wypełnione suchą żywnością. Właściwie powinny się tu znaleźć wszystkie produkty z zakupów spożywczych.
Strefa przechowywania
W tej części umieszczamy sztućce, naczynia, garnki oraz małe AGD. Ważne jest, aby w małej kuchni wykorzystać każdy centymetr. Postaw więc na odpowiednie szafki. Jeżeli w tej części nie masz wystarczająco dużo miejsca – przenieś garnki do strefy przygotowywania.
Strefa zmywania
Aranżacje małej kuchni nie mogą pominąć strefy przeznaczonej do zmywania. Jest to miejsce dla zmywarki oraz zlewozmywaku. W tej części należy umieścić również kosz na śmieci oraz środki czystości.
Strefa przygotowywania
W tym miejscu kluczową rolę odgrywa duży blat. Nawet w małej kuchni w bloku powinniśmy znaleźć na niego miejsce. Należy umieścić tu wszystkie rzeczy potrzebne do przygotowywania posiłków. Są to m.in. deski do krojenia, noże oraz przyprawy. Pamiętaj również o odpowiedniej ilości gniazdek oraz dobrym oświetleniu!
Strefa gotowania
Umieszczamy tu piekarnik, płytę grzewczą oraz mikrofalówkę, jeśli jej używamy.
Jak optycznie powiększyć wnętrze małej kuchni?
Aranżacje małej kuchni w bloku są ważne nie tylko ze względu na funkcjonalność. Warto również pomyśleć o wizualnym aspekcie. Po dodaniu mebli mała kuchnia często staje się klaustrofobiczna i przytłaczająca.
Aby temu zapobiec, należy wybrać jasne barwy. Rozjaśniają one pomieszczenie oraz optycznie powiększają wnętrza. Dla osiągnięcia takiego efektu, warto wybrać meble i płytki w stonowanych barwach.
Jeżeli boisz się monotonii, dodaj wyraziste akcenty w postaci oryginalnego czajnika oraz kolorowych ścierek.
Mała kuchnia w bloku – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń?
Niewystarczająca ilość miejsca w małych kuchniach w bloku to największa zmora ich posiadaczy. Co zatem zrobić, aby wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia?
Aby na blatach było jak najwięcej miejsca do pracy, wszystkie rzeczy należy przenieść do szafek. W takim wypadku warto, by były one pojemne.
Postawmy na zabudowy po sam sufit. Jeżeli mamy głębokie szuflady, a chcemy w nich uporządkować małe produkty, wybierzmy nowoczesne systemy. Dzięki nim możemy przykładowo umieścić mniejszą szufladę w większej.
Nie decyduj się na stół, jeśli masz małą kuchnię. Zamiast tego wybierz wyspę kuchenną. Oprócz blatu do jedzenia, będzie ona pełnić funkcję miejsca do przechowywania.